Nowy numer 9/2021 Archiwum

Museveni wybrany na szóstą kadencję

Rządzący od 1986 r. Ugandą 76-letni Yoweri Museveni zdobył 58,64 proc. głosów w czwartkowych wyborach, poinformowała w sobotę komisja wyborcza.

Jego rywal, 38 letni Robert Kyagulany, znany jako Bobi Wine, zdobył 34, 83 proc. głosów, zarzucając ubiegającemu się o reelekcję Museveniemu, oszustwo.

Wine, gwiazda muzyki pop, mający poparcie głównie w stolicy i wśród młodych Ugandyjczyków, oskarża Museveniego o dyktaturę i korupcję.

Frekwencja w czwartkowych wyborach wyniosła 57,22%,

Yoweri Kaguta Museveni jest jednym z najdłużej rządzących przywódców na świecie. Zajmuje stanowisko od czasu zbrojnego przejęcia kontroli w państwie w 1986 roku.

Walczył przeciw reżimowi Idi Amina i drugiego okresu rządów Miltona Obote. Za jego rządów przez 20 lat na północy kraju trwała wojna domowa, wzniecona przez Bożą Armię Oporu. 

W 2005 roku Uganda zniosła limit kadencyjności, w 2018 limit wieku dla kandydata.

Tegoroczny okres przedwyborczy, był znacznie bardziej gwałtowny niż poprzedni. W listopadzie doszło do starć zwolenników opozycji z policją, w czasie których zginęło ponad 50 osób.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie wysłały obserwatorów na tegoroczne wybory. Uczyniły to Unia Afrykańska i Wspólnota Wschodnioafrykańska, jednak nie wypowiedzieli się oni na temat możliwych nieprawidłowości.

"Demokracja jest prawem ludzi. Ludzie powinni być zdolni móc powoływać i rozwiązywać każdy rząd. Rządzący nie mogą być panami ale sługami społeczeństwa"  (Museveni, podczas zaprzysiężenia pierwszej kadencji, 29 stycznia 1986).   

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama