Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Wycinanki to mój świat

Jej prace są kolorowe i precyzyjne, różnorodne. Pani Helena Miazek tworzy je od ponad sześćdziesięciu lat. W tym roku „Za zasługi dla kultury ludowej” otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga.

W pokoju rodzinnego domu w małej miejscowości Błędów papierowe kompozycje robią ogromne wrażenie. Kolorowe kwiaty, kłosy i typowe dla łowickiego regionu koguciki tworzą niezwykle dekoracyjne obrazy. Pani Helena w haftowanej białej bluzce z ozdobnie wyszywanymi koralikami mankietami zaczyna swoją opowieść o wycinankach, które towarzyszą jej przez całe życie. Jak podkreśla, jest to życie pogodne, pełne podróży i spotkań z ludźmi z różnych zakątków świata. Tę opinię potwierdza jej mąż.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
Nowy Numer 38/2020 . Cena 4,00.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także