Nowy numer 27/2020 Archiwum

Roślinne zamienniki

Ciemny, gorący i aromatyczny napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka. Czego można spróbować zamiast kawy i czy jest to smaczna alternatywa?

Sporo ciekawych przepisów, do których współcześnie wracamy, pochodzi ze zbiorów etnograficznych i archeologicznych opisujących zwyczaje i sposób życia naszych przodków. Innym bogatym źródłem są kroniki, w których można odnaleźć informacje o tym, jak ludzie odżywiali się w czasach dobrobytu i głodu. To bardzo ciekawe materiały, które wiele wnoszą do naszych wyobrażeń o przeszłości. Bieda i głód zmuszały ludzi do zastępowania jednych produktów innymi. Tak właśnie było z kawą. Na początku XVIII wieku jej cena była bardzo wysoka, dlatego mogli sobie na nią pozwolić tylko ludzie zamożni. Biedniejsi, którzy chcieli delektować się tym modnym napojem, zaczęli mieszać prawdziwą kawę z jej surogatami. Dzięki tym eksperymentom dziś możemy próbować zamienników kawy – czasem z czystej ciekawości, a czasem z konieczności, bo kawa nie zawsze służy zdrowiu.

Kolor, smak, aromat

Najpopularniejszymi alternatywami dla prawdziwej kawy są prażone zboża, korzenie, kłącza, a nawet nasiona rosnących u nas roślin. I choć sposób pozyskania i kolor są bardzo zbliżone do oryginalnych, smaki i aromaty są inne, często zaskakujące. Co nie znaczy, że gorsze. Często zawierają sporo wartościowych związków, nie podrażniają żołądka i nie zawierają kofeiny.

Dostępne jest 29% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także