GN 48/2020 Archiwum

Oszczędzaj każdego dnia

Problem suszy w Polsce i na świecie to realne zagrożenie, a nie tylko sezonowy news. Nawet jeśli za oknem teraz widać deszcz, warto zacząć oszczędzać wodę w swoim domu.

Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych zużywa ok. 575 litrów wody w ciągu doby. W Polsce to zużycie wynosi ok. 150 litrów, a w Mozambiku tylko 5 litrów. 14,5 proc. ludzi na ziemi nie ma dostępu do wody pitnej. Polska wcale nie należy do krajów bardzo zasobnych w wodę. Zajmujemy pod tym względem przedostatnie miejsce w Europie, jest więc o co zawalczyć.

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe najwięcej wody zużywa do mycia (36 proc.), spłukiwania toalet (30 proc.), prania (15 proc.), mycia naczyń (10 proc.) i sprzątania (6 proc.). Tylko 3 proc. wody wykorzystujemy do picia i gotowania. Z tych danych wynika, że część zużywanej wody moglibyśmy wykorzystywać powtórnie. Od czego zacząć?

Instalacje i sprzęty

Przystępując do domowego planu oszczędzania, warto przyjrzeć się instalacjom sanitarnym i bateriom w umywalkach i prysznicach. Spora ilość wody marnuje się z powodu nieszczelnych spłuczek lub kranów. Rocznie tracimy przez to nawet 180 zł. Kolejnym krokiem może być zamontowanie na kranach perlatorów. Niewielkie nakrętki powodują napowietrzenie wody lub regulację jej przepływu. Na rynku dostępne są perlatory z silikonową, plastikową i metalową wkładką (od 25 zł za sztukę). Przystosowane (dzięki odpowiednio dobranemu gwintowi) do kranów w zlewozmywakach, umywalkach, wannach czy na słuchawkach prysznicowych przyniosą oszczędność od 15 proc. (tańsze wersje) do 60 proc. (wersje droższe) zużywanej wody.

Kolejnym rozwiązaniem jest ograniczenie przepływu wody. Niektóre słuchawki prysznicowe mają wbudowane elementy pozwalające ograniczyć jej wypływanie nawet o 50 procent. Podobnie jest z bateriami przy umywalkach, gdzie zamontowane są specjalne blokady redukujące strumień wody. W miejscach publicznych natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem są baterie włączające się na określony czas.

W ubikacji warto zainstalować kompaktową spłuczkę, która wykorzystuje (w zależności od potrzeb) mniejszą lub większą ilość wody.

Energooszczędne pralki to standard, ale warto przy zakupie tego sprzętu zwrócić uwagę także na to, czy oszczędza wodę. W sprzedaży dostępne są pralki zużywające tylko 30 l na cykl prania. Podobnie jest w przypadku zmywarek. Oszczędna zmywarka potrafi umyć górę naczyń, zużywając tylko 15 l wody. Zmywając te same naczynia pod bieżącą wodą, zużywamy jej nawet 100 l. Jeśli nie mamy zmywarki, można umyć naczynia z wykorzystaniem osobnych misek z płynem i do płukania naczyń, a następnie wodę po płukaniu wykorzystać do umycia podłogi lub spłukania toalety.

Dobre nawyki

Bardzo dużo wody pozwolą zaoszczędzić dobre nawyki związane z codzienną toaletą: zakręcanie wody podczas szczotkowania zębów czy mydlenia rąk, korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie (na kąpiel zużywa się ok. 200 litrów wody, a w czasie 5-minutowego mycia pod prysznicem – 4 razy mniej). Warto tych dobrych nawyków uczyć dzieci już od najmłodszych lat.

Wodę po kąpieli oraz płukaniu warzyw czy owoców można wykorzystać do sprzątania, mycia samochodu lub spłukiwania toalety.

Na rynku znajdziemy duży wybór rozwiązań wtórnego wykorzystania tzw. szarej wody: dzięki specjalnym instalacjom wodę z prysznica, wanny czy zbiornika na deszczówkę wykorzystujesz, nie tracąc pieniędzy.

Jeśli potrzebujesz wody do podlewania ogrodu i mycia samochodu, warto zbierać deszczówkę. Najlepszym wyjściem jest wyposażenie gospodarstwa w zbiornik z pompą podłączony do systemu rynien (są też takie z podłączeniem do spłuczek w domu). A jeśli nie masz takich możliwości, dobrym rozwiązaniem będzie podstawienie pod rynnę beczki czy zbieranie deszczówki do wolno stojącego zbiornika. Takiej okazji do pozyskania wody dla naszych roślin nie można przegapić, pora więc działać i oszczędzać wodę na wszelkie możliwe sposoby. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także