Nowy numer 23/2020 Archiwum

Europa katedr: #5 Bruksela

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli to gotycka budowla, z daleka do złudzenia przypominająca paryską Notre Dame. Wznosi się na wzgórzu Treurenberg w obecnym kształcie od XV wieku.

W czasie oktawy wielkanocnej wędrujemy śladami europejskich katedr, arcydzieł sztuki i świadków wiary Europejczyków. Dziś zapraszamy do Brukseli.

A wewnątrz świątyni... Sceny biblijne, jak wygnanie Adama i Ewy z raju, mieszają się z uwiecznionymi tu kartami historii królestwa Belgii – jest tu m.in. scena koronacji Ludwika II i Marii Węgierskiej.

Zobacz wszystkie odcinki cyklu "Europa katedr"

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli
Gość Niedzielny

Św. Gudula, patronka katedry, stoi tuż przy ołtarzu. Młoda, piękna. Trzyma w dłoniach latarnię. Święta (VII w.) pomagała ubogim, sprowadzała na dobrą drogę zagubionych. Przed wschodem słońca szła na Mszę św. Płomień w latarni rozświetlał jej drogę. Scena uwieczniona jest w złotym posągu.
Tutaj można dowiedzieć się więcej na temat brukselskiej katedry:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama