Nowy numer 41/2019 Archiwum

Zobacz także

 • inz
  07.08.2012 12:33
  I jeszcze wniosek dla nas - Polaków.

  Patrząc sumarycznie, Kościół u nas jest bardziej żywy niż w krajach Zachodu.
  Myślę że nie jest to powód do samozadowolenia, ale zadanie dla nas.
  Nowa Ewangelizacja krajów Europy powinna wypływać z Polski.

  Może powinny z Polski wyruszać na Zachód takie "zaczyny parafii" w postaci kapłana i uformowanej grupki wiernych do świadczenia życiem i słowem?
  W przeciwieństwie do wielu grup wiosny Kościoła, Polska ma wspaniałe tradycje odnowy wiary przy zachowaniu łączności eklezjalnej. Powinniśmy to rozpowszechniać!
  doceń 5
 • KJ
  13.09.2012 10:39
  Słabiutki artykuł. Autorka biada nad brakiem Najświętszego Sakramentu w Mechelen a nie zauważa cały czas trwającego wystawienia w katedrze w Brukseli. Pewnie nie pasowałoby do wizji proboszcza w krawacie.
  Nic też nie pisze o dwóch najczęściej odwiedzanych kościołach w Brukseli, w których non stop trwa dyżur księdza (w albie!) czekającego na ludzi, którzy chcą porozmawiać czy wyspowiadać się. Może do tych kościołów nie dotarła (cykl był o katedrach), ale skoro nie dotarła, to nie powinna pisać całościowo.
  Bp Brukseli przedstawiony jest jako zagubiony sympatyczny staruszek, tymczasem choćby z wywiadu zrobionego przez tę samą panią, a opublikowanego w "Gościu" trochę wcześniej jasno było widać, że jest to człowiek z konkretną wizją (zwalczany zresztą przez liberalną opinię).
 • Kael
  13.09.2012 19:06
  Ja powiem tak: syty glodnego nie zrozumie.

  Pani Redaktor obudzi sie za 20-30 lat w podobnym kraju i kiedy przyjedzie wycieczka katolikow z Afryki i bedzie oczy otwierac, ze tyle kosciolow sie sypie i ksiadz moze raz na tydzien odprawi Msze sw, bo ma tyle parafii, moze wtedy poczuje sie tak, jak ci ksieza w Brukseli. I moze wtedy ... spokornieje?

  Nie wystarczy prtzyjechac do jakiegos kraju, nawet europejskiego i uwazac, ze po 3 dniach wszystko juz sie zrozumialo, wiec mozna ocenic i podsumowac. Bo powinno byc jak ... w Polsce. A jezeli tak nie jest, to ONI powinni to koniecznie zmienic.

  Przypomina mi to polskich ksiezy (znam osobiscie), ktorzy przyjezdzaja do Niemiec na zastepstwo wakacyjne tutejszych ksiezy, kasuja pieniadze, wracja do Polski i wyrzekaja na tutejszy kosciol: a ze to spowiedzi nie ma (a kto im broni siedziec nawet co dzien w konfesjonale)?, a to ze podatki na Kosciol ludzie placa i wymagania maja, a to a tamto.

  I na tym polega wypelnienie misji gloszenia Dobrej Nowiny na calym swiecie?
  doceń 0
 • Kosa
  13.09.2012 21:22
  W lipcu br. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli była pokonkursowa wystawa fotograficzna Images of rural Europe na której była zaprezentowana fotografia, której autorem jest mieszkaniec Śląska. Wspomniany konkurs był o zasięgu ogólnoeuropejskim i nadesłano ok 2000 fotografii z całej Europy. Choć nie był on rangi WPP to jak zdążyłam przeczytać w katalogu z wystawy przewodniczącym jury był tegoroczny laureat World Press Photo.
  Mieszkaniec Śląska został nagrodzony przez komisarza unijnego. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że fotografia przestawia procesję Bożego Ciała. Pewnie wielu z nas nigdy nie spodziewało by się, że taka fotografia zostanie nagrodzona właśnie w Brukseli. Miałam okazję zwiedzić wspomnianą wystawę, która docelowo objedzie całą Europę.
  Fotografia ze Śląska stała się zaczynem do dyskusji na temat kondycji chrześcijaństwa w Europie. Wielu zwracało uwagę na artystyczne ujęcie chwili przez autora natomiast spore grono odbiorców wystawy podjęło temat katolików i ich dyskryminacji we współczesnym świecie. Myślę, że wyeksponowanie tej fotografii w tym ważnym dla Europy miejscu jest dobrą prognozą na przyszłość. Jest nadzieja, że Europa jednak nie wyprze się swych chrześcijańskich korzeni. Ogromny plus dla fotografów, którzy nie wstydzą się wiary w Chrystusa zmartwychwstałego.
  Pozostaje jednak pewien niesmak.... jako stała czytelniczka GN nie potrafię zrozumieć dlaczego tak ważne fakty są pomijane przez Waszych redaktorów. Eksponujecie osiągnięcia swoich pracowników/fotografów, którzy przecież dostają sowite wynagrodzenia pośrednio pochodzące od nas... czytelników katolickich/zwykłych parafian. Mój komentarz może jest zbyt emocjonalny ale jako emerytowana nauczycielka nie potrafię obojętnie przejść obok ważnych spraw.
  Myślę, że warto abyście jako pismo opiniotwórcze byli bliżej zwykłych ludzi, ich małych osiągnięć, o których pewnie nikt nigdy się nie dowie. Pozdrawiam serdecznie.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL