Nowy numer 14/2020 Archiwum

Chciało mi się przy ołtarzu płakać

Widok pustego kościoła jest dla duszpasterzy bolesnym doznaniem. Jak duchowni przeżywają oddalenie od tych, do których są posłani?

Jeszcze miesiąc temu to było nie do wyobrażenia. „Nigdy nie przypuszczaliśmy, że kiedykolwiek będziemy dziękować Parafianom za to, że nie przyszli do kościoła… Smutne to!” – napisali na stronie internetowej duszpasterze parafii św. Brata Alberta w Rybniku. „Ale jednak dziękujemy za tę postawę posłuszeństwa i dojrzałości. Nasza wewnętrzna szarpanina rozgrywa się w dziwnej przestrzeni między prawem i posłuszeństwem a tęsknotą za Bogiem, sakramentami, wspólnotą. Czujemy mocno, jak wielkim darem jest wspólnota, Kościół i kościół” – zapewnili.

To moje rekolekcje

To doświadczenie wśród duchownych powszechne. – Pytałem nielicznych parafian obecnych na Mszy, czy pamiętają podobną niedzielę, w której w kościele byłoby tak mało wiernych. Wszyscy stwierdzili, że nie. Nikt nie porównywał tego do stanu wojennego czy czasu katastrofy w Czarnobylu – opowiada ks. Marek Radomski, proboszcz małej wiejskiej parafii Chojnik w diecezji elbląskiej.

Wyznaje, że ta sytuacja jest dla niego przygnębiająca. – Szczególnie gdy przed 20.30 idę do kościoła odmówić Różaniec, jest mi z tym ciężko. Nie ma parafian, perspektywa Triduum i Świąt Wielkanocnych w takich warunkach… Mnóstwo myśli mi towarzyszy, obaw o przyszłość – mówi. Widzi jednak i pozytywy. Przyznaje, że jest to dla niego czas osobistych rekolekcji. – Kryzysy wszelkiego rodzaju czynią nas mądrzejszymi. Już widzę, że zmienia się mój sposób patrzenia na szereg rzeczy. Sądzę, że ten kryzys już w tej chwili pokazuje, jakie mamy priorytety, jak reagujemy, czy jesteśmy ludźmi nadziei, czy czarnowidztwa – zamyśla się.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji