Nowy numer 13/2024 Archiwum

Chciało mi się przy ołtarzu płakać

Widok pustego kościoła jest dla duszpasterzy bolesnym doznaniem. Jak duchowni przeżywają oddalenie od tych, do których są posłani?

Jeszcze miesiąc temu to było nie do wyobrażenia. „Nigdy nie przypuszczaliśmy, że kiedykolwiek będziemy dziękować Parafianom za to, że nie przyszli do kościoła… Smutne to!” – napisali na stronie internetowej duszpasterze parafii św. Brata Alberta w Rybniku. „Ale jednak dziękujemy za tę postawę posłuszeństwa i dojrzałości. Nasza wewnętrzna szarpanina rozgrywa się w dziwnej przestrzeni między prawem i posłuszeństwem a tęsknotą za Bogiem, sakramentami, wspólnotą. Czujemy mocno, jak wielkim darem jest wspólnota, Kościół i kościół” – zapewnili.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka