GN 07/2020 Archiwum

Uzdrowiony, by zostać męczennikiem

Ojca Ludwika wywleczono z domu do chlewu. Tam dwie młode dziewczyny z oddziału UPA żywcem przerżnęły go piłą na pół. Potem jedna z nich wyrwała z piersi kapłana ciągle bijące serce.

Ta historia przez lata owiana była milczeniem, podobnie jak tysiące innych, które rozegrały się na wołyńskiej ziemi i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. O tym w Polsce nie wolno było mówić, nie tylko w czasach PRL-u, ale i później po 1989 roku, gdy w imię poprawności politycznej, próbowano temat zarzucać, sprowadzać do terminologii wojny polsko-ukraińskiej. Tymczasem historycy mówią dziś jasno: to była planowa operacja "czyszczenia" Wołynia z Polaków, stanowiących około 16 proc. populacji regionu. Eksterminacja ludności polskiej na tych terenach, o charakterze ludobójstwa, przeprowadzona przez Organizację Nacjonalistów Ukraińskich frakcji Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińską Armię Powstańczą (UPA).

Uzdrowiony, by zostać męczennikiem   Zamordowana przez UPA rodzina Rudnickich ze wsi Chobułtowa na Wołyniu zbrodniawolynska.pl

W potwornych męczarniach ginęli wszyscy - kobiety, dzieci, mężczyźni i starcy. Nie oszczędzano nikogo, mordowano kobiety w ciąży, rodziny polsko-ukraińskie i tych Ukraińców, którzy odważyli się pomagać i ratować swoich polskich sąsiadów - pisał historyk Piotr Dmitrowicz na łamach "Gazety Polskiej". - Atakowane wsie i osady były doszczętnie rabowane, a następnie palone i równane z ziemią. Po Lachach nie miało zostać żadnego śladu".

Zbrodnie, dokonywane były przez banderowców nierzadko w sposób przemyślany, metodyczny. Wchodząc do wsi, domów, kościołów, mieli jeden cel: zabić wszystkich.  W zarzynaniu Polaków brali udział także tzw. siekiernicy, którzy siekierami, piłami czy nożami zabijali wszystkich - od starych ludzi po niemowlęta. Byli najczęściej ukraińscy chłopi, którym nacjonaliści obiecywali ziemię po zamordowanych sąsiadach.

Przeczytaj też: Przeżyłem Wołyń

Jeszcze w 1938 roku Mychajło Kołodziński w "Ukraińskiej doktrynie wojennej" pisał:

Wygramy tylko wtedy, gdy wykażemy się okrucieństwem, takim, że jeszcze dziesiąte pokolenie Polaków będzie się bało popatrzeć w stronę Ukrainy. Musimy być okrutni, bo inaczej nie stworzymy wrażenia kozackiego wystąpienia chłopskiego. (…)

Proszę się nie przejmować, że wymordujemy trzy i pół miliona Żydów i ponad milion Polaków.

Dramatycznie dziś brzmią świadectwa cudem ocalonych z rzezi Polaków, przechowujących w pamięci przerażające obrazy, oglądane w tamtych dniach oczami dzieci...

Pamiętam małe dzieci nadziane na pale na Alei Spacerowej. Całe rodziny z nożami w plecach leżące w krzakach, spalone moje koleżanki;

Bocznymi drzwiami kościoła weszło dwóch Ukraińców z karabinami i każdy z nich, idąc obok rzędów ławek, zaczęli strzelać osobno do każdego człowieka. Zabijali pomału, z dokładnością, aby trafić w każdą osobę;

Do naszego domu Ukraińcy przyszli nocą. (...) Niewiele z tego pamiętam. Kiedy padły strzały, mama - upadając - musiała pociągnąć mnie za sobą. Nie mam pojęcia, co się stało, ale na pewno straciłam przytomność. (...) Obudziłam się dopiero, kiedy zaczęło palić się na mnie ubranie. Wyczołgałam się spod mamy, cała we krwi. Wtedy jeszcze nie zdawałam sobie sprawy z tego, że moi rodzice i brat nie żyją.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • marbie
  07.02.2020 14:13
  Mojego dziadka na festyn przybiegła koleżanka Ukrainka ostrzec żeby uciekał, bo banda się zbliża na Polaków.
  doceń 1
 • marbie
  07.02.2020 14:15
  Sąsiad ciotki mojej babci ubłagał bandytów żeby go przy domu zatłukli, bo kto go pochowie. Jego żona jak biegła po pomoc, to sąsiedzi jeszcze psem poszczuli, który ją pogryzł. Do tego małe dzieci w domu płakały.
  doceń 1
 • marbie
  07.02.2020 14:18
  Po młodej kobiecie skakali, aż dziecko z łona wypchnęli. Skutek wiadomy. Tak, dziecko, nie płód jak to teraz się upraszcza.
  doceń 1
 • halinkaa
  07.02.2020 16:35
  za te zbrodnie odpowiedzialność prawną ponosi państwo niemieckie - te tereny były wówczas pod ich zarządem cywilnym i wojskowym, ciekawe, że o tym cicho sza, gdyby nie te dogodne warunki - Niemcy im obiecali własne państwo oraz nie interweniowali w te napady, wcześniej wyszkolili ukraińską kadrę i uzbroili w różnych Nachtigallach Ukraińcy by się nie odważyli
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama