Nowy numer 23/2020 Archiwum

Nowy orzeł po wyborach prezydenckich

Resort kultury po majowej elekcji pokaże projekt liftingu symboli państwowych. O to, by w herbie pojawił się krzyż, zabiegali heraldycy - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

"Całe złote nogi orła, a nie tylko szpony, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami - to najważniejsze zmiany, jakie Ministerstwo Kultury chce wprowadzić w polskim herbie" - podaje gazeta.

Z informacji dziennikarzy "Rz" wynika, że projekt ustawy o symbolach państwowych ma ujrzeć światło dzienne i być szybko uchwalony po wyborach prezydenckich - prace nad projektem toczyły się intensywnie w ubiegłej kadencji.

W ubiegłym roku prace stanęły. Ministerstwo Kultury twierdzi, że ustawa nie jest jeszcze gotowa. "Wciąż trwają konsultacje wewnątrz ministerstwa, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na jej wdrożenie" - przekonuje Centrum Informacyjne MKiDN cytowane w "Rz".

Jednak - jak zauważa dziennik - z programu PiS opublikowanego przed wyborami do Sejmu wynika, że projekt jest ukończony. Również z nieoficjalnych informacji, docierających do "Rzeczpospolitej", wynika, że ustawa jest gotowa, a z uwagi na stosunkowo niewielkie planowane koszty realizacji zostanie szybko uchwalona.

Jednak w obawie przed reakcją elektoratu ma wyjść z zamrażarki dopiero po wyborach - twierdzą dziennikarze tytułu. "Skąd te obawy? Zdaniem MKiDN kontrowersje może budzić np. pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi. Chodzi o chorągiew Rzeczypospolitej, która podobnie jak w okresie międzywojennym miałaby postać orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwoma obwódkami. Byłaby wznoszona w miejscu przebywania głowy państwa. Przywrócenia chorągwi od lat domagają się specjaliści, bo polski prezydent jest jedynym z niewielu na świecie nieposiadającym swojej flagi. Również planowany retusz herbu ma uwzględnić zalecenia ekspertów, których zdaniem obecny orzeł nie odpowiada wymaganiom heraldyki. (...) Czy dojdzie do budzącej największe emocje zmiany, czyli w herbie pojawi się krzyż? Z informacji +Rzeczpospolitej+ wynika, że zabiegała o to działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna" - wyjaśniają dziennikarze.

Twierdzą jednak, że z ich informacji wynika, że propozycji krzyża w herbie nie ma jednak w ministerialnym projekcie.

« 1 »
 • paszczyk2
  04.02.2020 09:04
  Sam krzyż by wystarczył.
  doceń 16
 • jędrekg
  04.02.2020 12:10
  Jestem przeciw zmianom! Po co komu kolejne kontrowersje? Orzeł jest dobry, a krzyż jest znakiem naszej wiary i niech tak pozostanie. Jeśli coś trzeba uporządkować w ustawach, to zróbmy to nie zmieniając godła. Po co te zmiany? Więcej złota w godle nie oznacza więcej złota w kieszeni, a tym bardziej w sercu!
  doceń 21
 • saherb
  04.02.2020 14:51
  Orzeł powinien mieć koronę z krzyżem. Jeśli krzyża nie ma w projekcie, to całe te zmiany nie mają sensu.
  doceń 8
 • romekzyx
  05.02.2020 18:03
  Komisja Heraldyczna? A kto to jest? Korona na orle jest tylko z powodów historycznych. Aktualnie Polska nie jest królestwem i korona jest zbędna. Francja - wg Wikipedii - ma tylko nieoficjalne godło i mimo, ze była królestwem nie ma korony w godle. Są tam rózgi liktorskie z toporem i liście kilku roślin - symbole wzięte z Rzymu i od Etrusków.
  A teraz taka myśl. Ażeby zmienić godło trzeba pogrzebać w Konstytucji. A jak się pogrzebie to różni tacy będą chcieli - tak przy okazji - zmienić jeszcze coś. Parę lat temu PAD zaproponował zmianę Konstytucji z jakiegoś błahego powodu - tylko żeby rozwiązać jakiś aktualny wtedy problem. Znowu nas politycy pod pozorem dorobienia krzyża zrobią w konia.
  doceń 21
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama