Nowy numer 21/2020 Archiwum

"Rz": Nowe barwy flagi polskiej?

Ministerstwo Kultury chce ustalić karmazyn jako oficjalny odcień czerwieni w polskiej symbolice państwowej tj. na fladze narodowej i tarczy herbowej orła - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita" i przypomina, że resort pracuje nad ustawą o symbolach państwowych.

Dziennik przypomina, że konstytucja określa, że "barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony", jednak nie jest zdefiniowane o jaki odcień czerwieni chodzi. "Rz" pisze, że to jednak może się zmienić, ponieważ Ministerstwo Kultury chce ustalić karmazyn jako oficjalny odcień czerwieni na fladze i tarczy herbowej orła.

Dziennik pisze, że resort pracuje nad ustawą o symbolach państwowych, która ma zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 1980 roku. W ub. roku szukało wykonawcy załączników graficznych przedstawiających symbole państwowe. "Rz" pisze, że z treści zapytania ofertowego wynika, że ministerstwo m.in. wymagało od wykonawcy opracowania specyfikacji barw w najpopularniejszych systemach standaryzacji kolorów. "W zapytaniu obok słowa czerwień w nawiasie umieszczono karmazyn" - podaje "Rz".

Według dziennika projekt ustawy o symbolach państwowych ma zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2019 roku.

« 1 »
 • Anakin
  01.04.2019 12:16
  Karmazyn jest śliczny. I wspaniale wygląda jako barwa naszej flagi. W przeciwieństwie do wyblakłego cynobru (ustanowionego w latach 20. XX w.). Można jeszcze odwołać się do historycznego amarantu. Ale ja jednak preferuję karmazyn.

  Postulowałbym jeszcze by biały był biały. A nie kość słoniowa, szary, bury, bardzo szaro-bury jaki zazwyczaj stosuje się przy wiszących na domach.
 • old skull
  01.04.2019 17:25
  Karmazyn? Ohyda. Młodsi nie wiedzą, ale taki kolor miały wypełnione pierzem wsypy do pierzyn, i być może kiedyś tam jak chciano uszyć flagę kiedy uciekali ze wsi ruscy albo niemcy, używano właśnie ich, plus białe prześcieradła. Praktyczne, nie da się ukryć, ale w wyglądzie tragiczne, trącące biedą, smutkiem i pogrzebem. Jak dla mnie niech będzie cynober, byle nie wpadał w pomarańcz.
  doceń 1
 • Nakamichi
  01.04.2019 18:09
  Czy biało - karmazynowi zakwalifikują się do mistrzostw świata w piłce ?(nożnej —:)
  doceń 0
 • ~ewa
  01.04.2019 23:28
  A co z amarantem? ....amaranty zapięte po szyją, ach Boże mój, jak to nasi ułani się biją.......
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama