Nowy numer 03/2020 Archiwum

Warto walczyć o ciszę

Niedosłuch kojarzy się z sędziwym wiekiem, tymczasem coraz częściej dotyczy ludzi młodych – przestrzega Magdalena Sowizdraniuk.

Anna Leszczyńska-Rożek: Jaki jest najbardziej odpowiedni dla naszego ucha sposób słuchania muzyki, audiobooków czy filmów?

Magdalena Sowizdraniuk: Najbardziej odpowiednie jest słuchanie muzyki z odtwarzacza ze standardowymi głośnikami. Natomiast wszelkie słuchawki są dla uszu szkodliwe. Stopniowo niszczą nasz słuch. Jest to proces nieodwracalny. I nie ma znaczenia, czy używamy słuchawek większych, otaczających ucho, czy zakładanych na małżowinę. Choć najbardziej niszczące są te mniejsze, wkładane do ucha. To nienaturalny dla anatomii ucha sposób słuchania. Fale dźwiękowe uderzają bez żadnych zabezpieczeń wprost w cały skomplikowany narząd słuchu, niszcząc jego wydolność i prawidłowe działanie. W efekcie młodzi ludzie regularnie słuchający muzyki przez słuchawki po kilku latach mają słuch podobny do słuchu 60-latka.

To znaczy, że używanie słuchawek ma negatywny wpływ na naszą zdolność słyszenia?

Generalnie tak. Kiedy nasz układ słyszenia jest długotrwale stymulowany ciśnieniem akustycznym docierającym do środka z bardzo blisko umieszczonego źródła, narząd słuchu po prostu się męczy, a z czasem zaczyna gorzej odbierać poszczególne częstotliwości. Dzieje się tak dlatego, że komórki słuchowe znajdujące się na błonie podstawnej narządu Cortiego pod wpływem szkodliwej ekspozycji na dźwięki ulegają uszkodzeniom. Przy używaniu słuchawek są pewne ograniczenia, które trzeba sobie narzucić. Są to na pewno czas słuchania i głośność. Im głośniejsza muzyka, tym większe spustoszenie naszego słuchu. Lekkomyślnością jest przekraczanie dopuszczalnych norm głośności, co często sygnalizuje urządzenie, którego używamy. Sięgając po słuchawki, powinniśmy mieć świadomość szkody, jaką mogą nam wyrządzić. Najlepiej, jeśli to możliwe, unikać ich używania.

Co powoduje niszczenie słuchu?

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji