Nowy numer 14/2020 Archiwum

Z młotkiem i pędzlem w dłoni

Tapicer, stolarz czy konserwator to typowo męskie zajęcia? Niekoniecznie. Wiele kobiet, odnawiając z pasją stare meble i przedmioty, wypuszcza ze swych pracowni prawdziwe dzieła sztuki.

Niejedna z kobiet ma swoje duże i małe pasje, na które znajduje czas po godzinach. Niezależnie od zasobów portfela poszukiwania mogą być owocne w prawie każdej dziedzinie. Dzięki możliwościom, które daje internet, wielu rzeczy nietrudno się nauczyć. Łatwiejsze jest też dzielenie się tym, co robimy, z innymi, a nawet zarobienie na sprzedaży gotowych produktów. Ostatnio bardzo modne i popularne wśród kobiet (nie tylko w Polsce) jest odnawianie starych mebli i przedmiotów dekoracyjnych czy użytkowych. Choć może się to wydawać niezbyt atrakcyjnym zajęciem, dziewczyny dzielące się swoją praktyczną wiedzą i efektami przemian staroci w unikatowe cacka, imponują.

Od DIY do malowanej szafy

Moda na rzeczy z duszą trwa, a dzięki wielu blogom i warsztatom jest dostępna dla zainteresowanych na wyciągnięcie ręki. Kiedy szukałam informacji na temat farb kryjących stare powierzchnie, natrafiłam na bloga odnawialnia.pl. Jego autorka dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat nadawania starym meblom nowego życia. Można tu znaleźć informacje dotyczące czyszczenia starych powłok, malowania i dekorowania czy zabezpieczania powierzchni nowo powstałych mebli. Wiedza autorki tego bloga – Małgorzaty Budzich – zaowocowała książką „Meble od nowa”, która w prosty sposób przeprowadza nowicjusza przez tajniki renowacji.

Jeśli chcemy spróbować swoich sił w odnawianiu starych przedmiotów, warto rozpocząć od poszukiwania informacji w sieci. Ciekawym blogiem ze sporą dawką wiedzy jest strona majsterki.pl. Poza inspiracjami, trendami i tysiącem porad dotyczących odnawiania mebli znajdziemy tu bogatą ofertę warsztatów. Poza tymi związanymi z renowacją jest też sporo zajęć dotyczących rękodzieła. Czytając te i inne blogi, natrafimy na mnóstwo inspiracji, sprytnych sposobów ułatwiających życie, pomysłów na przeróbki i dekoracje. Dzięki tej wiedzy będziemy w stanie odnowić nie tylko niewielki stolik czy krzesło, ale też większych gabarytów szafę, a nawet kredens.

Shabby chic i nie tylko

Urządzanie domu czy mieszkania to wyzwanie, w którym pomocna staje się internetowa wyszukiwarka. Można tam odnaleźć wiele przykładów i inspiracji uwzględniających zmieniające się mody i style. Jeszcze do niedawna popularny nieco rustykalny shabby chic teraz ustępuje miejsca innym pomysłom. Przecierane, pastelowe meble, jasne wnętrza przeplatają się ze stylizacjami rodem z lat 70. XX wieku. Meble wciągnięte z garażu po odpowiedniej przeróbce mogą stać się ozdobą pomieszczenia. Nie ma też problemu z materiałami i narzędziami. Zaczynając swoją przygodę z renowacją mebli, nie trzeba kupować drogich, profesjonalnych narzędzi. W sklepach budowlanych jest duży wybór narzędzi do majsterkowania i warto od tego zacząć. Ponadto w wielu miastach pojawiły się pracownie wyposażone w profesjonalny sprzęt. W nich osoby zainteresowane nie tylko renowacją, ale i tworzeniem mebli i przedmiotów użytkowych, mogą spróbować swoich sił pod okiem fachowców. Jednym z pierwszych tego typu miejsc były Wióry Lecą. Na warsztatach stolarskich kobiety krok po kroku uczyły się podstawowej obróbki drewna czy obsługi narzędzi i maszyn.

W sklepach internetowych i marketach budowlanych nie brakuje też akcesoriów do wykańczania mebli. Rozmaite gałeczki, zamki, zawiasy czy kółka bez większych rewolucji mogą zmienić ich wygląd. Podobnie jak różnego rodzaju farby, lakiery, bejce czy woski. Ich zastosowanie z reguły nie wymaga specjalistycznej wiedzy i jest łatwe do opanowania i testowania w domu.

W czasach popularnych i chętnie oglądanych w internecie filmików DIY (zrób to sam) natrafić można też na takie, które omawiają i prezentują różne techniki renowacji i zdobienia. Od malowania i odświeżania starych mebli po tapicerowanie, recykling czy tworzenie autorskich projektów. Wprawy nabiera się wraz z ilością czasu poświęcanego na pracę i stopniem trudności naprawianych sprzętów. A mebel odnowiony własnoręcznie jest źródłem radości i dumy. Szczególnie dotyczy to tych z historią lub tych, do których mamy sentyment.

Jeśli stwierdzimy, że renowacja to zajęcie, które nas nie interesuje, pamiątkę rodzinną można oddać do odświeżenia lub naprawy w dobre fachowe ręce. Takie miejsca istnieją. Przykładem jest pracownia Naprawa Rzeczy Pięknych, gdzie oprócz mebli i cennych pamiątek renowacji poddaje się nawet stare rowery czy motocykle. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji