Nowy numer 32/2020 Archiwum

Ludzie od Krzyża

Tak bardzo pokochali krzyż Chrystusa, że włączyli go do swojego imienia. Potwierdzając własną tożsamość.

Ludzie od Krzyża   Stanislaw Dacy / Foto Gość

Ich historie fascynują. Historie ludzi z różnych zakątków Europy (Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy). Ludzi, którzy tak bardzo pokochali krzyż Chrystusa, że włączyli go do swojego imienia, i w ten sposób potwierdzili własną tożsamość. Święci od Krzyża.

W adhortacji apostolskiej Gaudete et exsultate Franciszek przypomniał, że istnieje pokusa, „aby sądzić, że świętość jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy mają możliwość oddalenia się od zwykłych zajęć, aby poświęcać wiele czasu modlitwie. Ale tak nie jest. Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi”. Niby oczywiste, a jednak... W dalszej części papieskiego tekstu pada genialne zdanie: „Świętość nie czyni cię mniej ludzkim, ponieważ jest spotkaniem Twojej słabości z siłą łaski”. Z tego jednego zdania wykluwa się klucz do „lektury życia” ludzi od Krzyża – pokora.  

Papież Franciszek nie pozostawia wątpliwości: „Pokora może zakorzenić się w sercu jedynie przez upokorzenia. Bez nich nie ma ani pokory, ani też świętości. Jeśli nie jesteś w stanie znieść i ofiarować pewnych upokorzeń, nie jesteś pokorny i nie podążasz drogą świętości. Świętość, jaką Bóg obdarza swój Kościół, przychodzi przez upokorzenie Jego Syna: to właśnie jest droga. Upokorzenie prowadzi cię do upodobnienia się do Jezusa, jest nieuniknioną częścią naśladowania Jezusa Chrystusa”.

Na kolejnych stronach kilka inspirujących myśli lub motywów z życia św. Jana od Krzyża, św. Teresy Benedykty od Krzyża, św. Pawła od Krzyża, św. Jana Józefa od Krzyża, św. Anieli od Krzyża i św. Marii od Krzyża.

« 1 2 3 4 5 »

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL