Nowy numer 46/2019 Archiwum

Na oczach świata

„Świat przygląda się tej rzezi i nic nie robi!”. Zawsze się przyglądał. I rzadko coś robił.

Jesteśmy mistrzami w zbiorowym oburzaniu się na poprzednie pokolenia: „świat nic nie zrobił w sprawie Żydów w czasie II wojny światowej”; „świat nic nie zrobił w sprawie Polaków, zaatakowanych z dwóch stron przez najeźdźców w 1939 roku”; „na oczach świata snajperzy codziennie ostrzeliwali Sarajewo”; „na oczach świata (a dokładnie: na oczach holenderskich żołnierzy) Serbowie dokonali rzezi muzułmanów w Srebrenicy”; „świat przyglądał się ludobójstwu w Rwandzie”…

Tyle że niewiele się zmieniło. Nie jesteśmy lepsi od poprzednich pokoleń: „na oczach świata Rosja okupuje Ukrainę”; „na oczach świata dokonuje się rzeź chrześcijan na Bliskim Wschodzie”… Dokładnie to samo można powtórzyć teraz, gdy turecka armia i opłacani przez Ankarę bandyci dokonują „czyszczenia” północnej części Syrii z ludności kurdyjskiej.

Jeśli i tej rzezi nie jesteśmy w stanie powstrzymać, zróbmy przynajmniej jedno: przestańmy oburzać się na poprzednie pokolenia – i na ówczesnych światowych przywódców, i na obywateli czytających prasę. Oni mimo wszystko o wszystkim dowiadywali się „nieco” później niż wyposażony w smartfona, fejsbuki i tłitery współczesny widz. Za kilkadziesiąt lat i o nas przyszłe pokolenia powiedzą zapewne z tym samym poczuciem moralnej wyższości, z jakim my mówimy o naszych poprzednikach: „świat nic nie zrobił w sprawie Kurdów”. Będą się mądrzyć, jak my dzisiaj, być może oglądając na żywo ze specjalnych pasażerskich dronów w ramach wycieczki z biura podróży, kolejną masakrę w dowolnej części świata.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji