Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Na oczach świata

„Świat przygląda się tej rzezi i nic nie robi!”. Zawsze się przyglądał. I rzadko coś robił.

Jesteśmy mistrzami w zbiorowym oburzaniu się na poprzednie pokolenia: „świat nic nie zrobił w sprawie Żydów w czasie II wojny światowej”; „świat nic nie zrobił w sprawie Polaków, zaatakowanych z dwóch stron przez najeźdźców w 1939 roku”; „na oczach świata snajperzy codziennie ostrzeliwali Sarajewo”; „na oczach świata (a dokładnie: na oczach holenderskich żołnierzy) Serbowie dokonali rzezi muzułmanów w Srebrenicy”; „świat przyglądał się ludobójstwu w Rwandzie”…

Tyle że niewiele się zmieniło. Nie jesteśmy lepsi od poprzednich pokoleń: „na oczach świata Rosja okupuje Ukrainę”; „na oczach świata dokonuje się rzeź chrześcijan na Bliskim Wschodzie”… Dokładnie to samo można powtórzyć teraz, gdy turecka armia i opłacani przez Ankarę bandyci dokonują „czyszczenia” północnej części Syrii z ludności kurdyjskiej.

Jeśli i tej rzezi nie jesteśmy w stanie powstrzymać, zróbmy przynajmniej jedno: przestańmy oburzać się na poprzednie pokolenia – i na ówczesnych światowych przywódców, i na obywateli czytających prasę. Oni mimo wszystko o wszystkim dowiadywali się „nieco” później niż wyposażony w smartfona, fejsbuki i tłitery współczesny widz. Za kilkadziesiąt lat i o nas przyszłe pokolenia powiedzą zapewne z tym samym poczuciem moralnej wyższości, z jakim my mówimy o naszych poprzednikach: „świat nic nie zrobił w sprawie Kurdów”. Będą się mądrzyć, jak my dzisiaj, być może oglądając na żywo ze specjalnych pasażerskich dronów w ramach wycieczki z biura podróży, kolejną masakrę w dowolnej części świata.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny