Nowy numer 04/2020 Archiwum

Księża, jesteście otoczeni

Kiedy pasterz klęka i prosi owieczki – tak niedoskonałe jak on sam – o modlitwę, w pasterzu rośnie wiara, a w owcach nadzieja.

Tylko pokora zdobywa świat – słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego od paru dni nie dają mi spokoju. Powiększanie przez pomniejszanie. Współcześnie brzmią jak paradoks. Słowa tak niewiarygodne, a wiary godne. W ostatnim czasie skrzynkę redakcji internetowej „Gościa” zasypały e-maile od księży, którzy pokornie prosili świeckich o modlitwę w swojej sprawie. Prawdą jest to, że my – osoby świeckie potrzebujemy ich – kapłanów. Jak i to, że oni potrzebują naszego wsparcia. „A pokora niczym innym nie jest, tylko chodzeniem w prawdzie”. To z kolei prawda od św. Teresy z Avila.

W naszą akcję włączyło się ponad pół tysiąca księży. Prosili o „świętość kapłańską pociągającą innych do świętości”, „miłość wierną i wytrwałą do Jezusa, jego Matki i Kościoła”, „gorliwość w sprawowaniu sakramentu spowiedzi”, „otwarte serce na każdego człowieka”, „nieuleganie pokusom i zniechęceniom”... Dłuuuuga lista intencji wystarczyłaby za cały artykuł.  

Niemal każdy e-mail mówił o doświadczeniu wzajemności. Tym samym doświadczeniu, które tak celnie scharakteryzował holenderski kapłan ks. Henri Nouwen: „Jezus chce, aby Piotr pasł Jego owce, aby o nie dbał, lecz nie w taki sposób, w jaki czynią to »profesjonaliści«, którzy znają problemy swoich klientów i potrafią się nimi zająć, ale tak, jak dokonują tego nasi niedoskonali bracia i siostry, którzy znają nas i są nam znani, którym zależy na nas i na których nam zależy” (polecam znakomitą książkę „W Imię Jezusa”).

„Jesteście otoczeni” – hasło październikowej modlitwy za księży garstce osób skojarzyło się militarnie, wojennie, na wyrost. Czy słusznie? Idąc tropem obrazu Piotra i owiec, można uznać wciągniętą do hasła sytuację otoczenia jako codzienny fakt. Księdza otaczają inni ludzie. Po prostu. Jak pasterza otacza stado, któremu przewodzi. A kiedy ten sam pasterz klęka i prosi owieczki – tak niedoskonałe jak on sam – o modlitwę, w pasterzu rośnie wiara, a w owcach nadzieja.

„Czy ludzie mogą prawdziwie troszczyć się o swoich pasterzy i pomagać im w zachowaniu wierności ich świętemu zadaniu, nie znając ich, a zatem nie mogąc ich głęboko kochać?” – pyta jeszcze Henri Nouwen. Jakby komentował dzisiejszą Ewangelię, w której Jezus posyła swoich „robotników” tam, gdzie sam zamierza przybyć.

Przyłącz się do październikowej akcji "Gościa":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Piotr Sacha

Kierownik serwisu internetowego gosc.pl

Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim oraz dziennikarskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2006 roku. Wieloletni redaktor „Małego Gościa Niedzielnego”. Autor książki dla dzieci „Mati i wielkie fałszerstwo”. Jego obszar specjalizacji to kultura, zwłaszcza współczesna literatura i muzyka, a także tematyka społeczna.

Kontakt:
piotr.sacha@gosc.pl
Więcej artykułów Piotra Sachy

Zobacz także

 • CSOG
  03.10.2019 13:27
  „Jesteście otoczeni” – hasło październikowej modlitwy za księży garstce osób skojarzyło się militarnie, wojennie, na wyrost.
  A może niekoniecznie na wyrost? Możliwe też, że dla wyraźniejszego określenia intencji akcji należałoby użyć hasła "Jesteście podwójnie okrążeni". Jesteście okrążeni wcale nie wydaje mi się na wyrost zestawione z nagonką dni niedawnych. Nagonką w której ataki na jednostki szukają przełożenia na odpowiedzialność zbiorową i w której niejeden uczciwy kapłan mógł poczuć się otoczony przez wrogie mu siły. Dostrzeżenie tego faktu nie wydaje mi się nadużyciem. Dlatego uświadomienie kapłanom że po za tym pierwszym okrążeniem wrogich im sił, jest drugie otoczenie starające się przyjść im z modlitewną odsieczą nie jest do końca złym skojarzeniem i pomysłem.
  Tak drodzy kapłani. Jesteście otoczeni, warto wam jednak wiedzieć, że za tym pierwszym, wrogim wam okrążeniem, jest drugie otoczenie, otaczające kordonem modlitwy i Was i tych z pierwszego wrogiego wam okrążenia .
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji