Nowy numer 42/2019 Archiwum

Klimat Grety

Zna ją cały cywilizowany świat. Jej bardzo emocjonalne wystąpienie w nowojorskiej siedzibie ONZ było pokazywane przez chyba wszystkie media. Niektórzy poszliby za nią w ogień, inni nie potrafią się opanować przed wyśmiewaniem, obrażaniem i kpieniem. Błąd.

Greta Thunberg jest Szwedką i bodaj najsłynniejszą aktywistką ekologiczną. Mówi rzeczy radykalne, a problem zmian klimatu (choć czasami mówi ogólniej o zanieczyszczeniu środowiska) uważa za bardziej niż palący. Pewnie będzie laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Czy w tym, co mówi, jest wiarygodna? Dla młodych ludzi tak, dla starszych… tutaj zdania są podzielone. Dorośli zarzucają jej hipokryzję i niejasne kontakty z biznesem PR-owym. Zarzucają profesjonalne wsparcie i przygotowanie wystąpień, jakiego nie powstydziłby się światowej klasy lider. Zarzucają zbyt emocjonalne wystąpienia (z krzykami na granicy histerii włącznie), a także wsparcie logistyczne i organizacyjne, które sugeruje, że za Gretą stoi sztab ludzi (a nie tylko rodzice, jak twierdzi Greta). W końcu zwraca się uwagę na to, że dziewczyna cierpi na chorobę Aspergera, a to ma czynić z dorosłych, którzy za nią stoją, jeszcze większych cyników.

To wszystko, co wyżej napisałem, może być w mniejszym czy większym stopniu prawdą. Ale to – z punktu widzenia siły przekazu – jest kompletnie nieistotne. Więcej, dla młodego pokolenia wątpliwości i ataki (czasami daleko przekraczające granice dobrego smaku) starszych wobec nastolatki mocno ją uwiarygodniają. Tym bardziej że to właśnie starszych Greta obwinia o antyekologiczne działania, które „zmarnowały jej dzieciństwo”. I jakie znaczenie ma fakt, że mówi je osoba pochodząca z bogatej Szwecji, kraju, który swoją gospodarkę opierał i opiera na wycince drzew, przemyśle wydobywczym i ciężkim oraz produkcji broni?

Myślę, że Greta Thunberg głęboko wierzy w to, co mówi. Inna sprawa, czy nie jest pionkiem w rękach dorosłych. Wyreżyserowane wystąpienia, otwarte drzwi rezydencji najważniejszych polityków na świecie, mównice parlamentów – do tego wszystkiego nie ma dostępu każdy aktywista. Tym bardziej ktoś, kto działalność publiczną prowadzi kilkanaście miesięcy. Tylko czy bez profesjonalnej oprawy jej działalność trafiłaby do tłumów? Czy profesjonalne wsparcie musi świadczyć o jej koniunkturalizmie? Dla młodych ludzi jest wiarygodna, a jej inicjatywa (w Polsce znana pod nazwą Młodzieżowy Strajk Klimatyczny) skupia wokół ochrony środowiska miliony młodych ludzi na całym świecie. Szczególnie w krajach bogatych, które w największym stopniu przyłożyły rękę do zmian, z którymi przyjdzie nam się mierzyć w przyszłości. Jeżeli ci młodzi zrozumieją, że problem leży w ich nadmiernej konsumpcji, w nowych telefonach, pękatych szafach i pełnych przeterminowanego pożywienia śmietnikach, Greta odniesie sukces. Jeżeli skończy się na zwykłym buncie przeciwko dorosłym i pozorowanych akcjach w rodzaju „Tu pijesz bez słomki”, Greta stanie się symbolem zmarnowanej okazji do zmiany świadomości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także

 • Córka_Króla
  08.10.2019 09:15
  2. "Młodzi Strajkujący" jak się dowiedziałam obiecują że nie będą się rozmnażać - więc głupota wymrze w naturalny sposób.
  doceń 9
 • Córka_Króla
  08.10.2019 09:15
  3. Zespół Aspergera nie jest chorobą - proszę się dokształcić.
  doceń 2
 • GrzegorzN
  08.10.2019 13:53
  Mam poczucie, że ekoaktywiści tacy jak Greta niewykorzystują swojej popularności do zmiany zachować zwykłych ludzi takich jak my. Koncentrują się węglu i innych rzeczach, które bardzo trudno zmienić i na które większość ludzi nie ma żadnego wpływu.
  Czy ktoś słyszał (mam nadzieję, że tak) Gretę albo innego ekoaktywisty, który mówił:
  zasadź drzewo, nie kupuj niepotrzebnych pierdół z Chin, nie pal tytoniu itp?
  doceń 7
 • MrGoladkin
  08.10.2019 15:39
  Mamy kolejną ideologię obok LGBT i Gender - zieloną pożywkę dla naiwniaków, żeby nie powiedzieć dosadniej.
  doceń 8
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji