Nowy numer 13/2024 Archiwum

Klimat Grety

Zna ją cały cywilizowany świat. Jej bardzo emocjonalne wystąpienie w nowojorskiej siedzibie ONZ było pokazywane przez chyba wszystkie media. Niektórzy poszliby za nią w ogień, inni nie potrafią się opanować przed wyśmiewaniem, obrażaniem i kpieniem. Błąd.

Greta Thunberg jest Szwedką i bodaj najsłynniejszą aktywistką ekologiczną. Mówi rzeczy radykalne, a problem zmian klimatu (choć czasami mówi ogólniej o zanieczyszczeniu środowiska) uważa za bardziej niż palący. Pewnie będzie laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Czy w tym, co mówi, jest wiarygodna? Dla młodych ludzi tak, dla starszych… tutaj zdania są podzielone. Dorośli zarzucają jej hipokryzję i niejasne kontakty z biznesem PR-owym. Zarzucają profesjonalne wsparcie i przygotowanie wystąpień, jakiego nie powstydziłby się światowej klasy lider. Zarzucają zbyt emocjonalne wystąpienia (z krzykami na granicy histerii włącznie), a także wsparcie logistyczne i organizacyjne, które sugeruje, że za Gretą stoi sztab ludzi (a nie tylko rodzice, jak twierdzi Greta). W końcu zwraca się uwagę na to, że dziewczyna cierpi na chorobę Aspergera, a to ma czynić z dorosłych, którzy za nią stoją, jeszcze większych cyników.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka