Nowy numer 43/2020 Archiwum

W chorobie też można znaleźć drogę

Jest jedną z najpopularniejszych świętych. Wiemy, że patronuje misjom katolickim, karmelitankom, terezjankom i Francji, z której pochodziła. Rzadko jednak wspomina się, że swoim wstawiennictwem towarzyszy także cierpiącym na AIDS.

Pamiętam mojego znajomego z okresu studiów wyniszczonego AIDS. Były to czasy, gdy jeszcze nie było możliwości takiego leczenia jak dzisiaj. Był wykończony zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Widziałam w nim pewną pustkę, która była związana z chorobą. Dla niego było to jak wyrok, czuł się jak skazany – mówi s. Miriam od Jezusa, karmelitanka bosa. – Pewnego wieczoru, gdy gorzej się poczuł, poprosił, bym mu towarzyszyła. Dzisiaj widzę, jak mocno ta droga łączy się ze św. Tereską...

Moja słabość daje mi śmiałość

Święta Teresa chorowała na gruźlicę, chorobę zakaźną. W czasie jej trwania nie wypełniała obowiązków, nie uczestniczyła w życiu wspólnoty i przebywała w celi dla chorych sióstr. – Tereska też usłyszała wyrok: gruźlica. Wiadomo było, jak to się skończy. Była zupełnie wycofana, a mimo to jej życie wciąż miało smak, bo kochała. Mnie samą porusza jej „Mała droga”, w której pokazała, że słabość może być siłą. Odkryła to właśnie, gdy chorowała – tłumaczy s. Miriam.

Mała Teresa pomimo choroby dalej chciała czynić dobro. Brak sił nie pozwalał jej na wielkie czyny, wybrała zatem dobre słowo, uśmiech czy też życzliwe spojrzenie, ale dokonane z wielką miłością. – Jej zgoda na własną słabość spowodowała, że nigdy nikogo nie przekreśliła. Im słabszym się jest, tym większe ma się prawo do korzystania z Bożego miłosierdzia. To był sekret, który odkryła. „Mała droga” św. Teresy od Dzieciątka Jezus nie wiąże się z rezygnacją z własnego wysiłku, wręcz przeciwnie – wymaga heroicznej ufności, że to sam Bóg niesie człowieka – mówi.

Siostra wyjaśnia, że Mała Tereska towarzyszy chorym na AIDS, ucząc ufności i miłości. – W chorobie też można znaleźć drogę. Chce się aż powtórzyć za świętą: „Jestem tylko dzieckiem bezsilnym i słabym, jednakże to moja słabość daje mi śmiałość...” – tłumaczy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL