Gość Sandomierski 38/2019 Archiwum

Święte zamiatanie...

…i wkładanie naczyń do zmywarki. I prasowanie. I jazda tramwajem. I...

Nie mieszkam w rozgrzanym słońcem monasterze na niedostępnej górze Athos, gdzie rozproszeniem może być obłędny wieczorny koncert cykad. Nie żyję w murach dominikańskiego klasztoru za czasów Tomasza z Akwinu (o. Tomasz Gałuszka: „Żył w świecie, w którym nie było tylu bodźców, nie było nieustającego szumu. Panowała tam wielka cisza. Tomasz przez całe swoje życie funkcjonował w świecie, w którym słyszał spadające krople czy chodzącego robaka”). Żyję bombardowany bodźcami. Muzyką, reklamami, wyciem autoalarmów.

Czy w takich „okolicznościach przyrody” możliwa jest nieustanna modlitwa? Jak praktykować trwanie w przedsionkach nieba w kinie, Lublinie, w metrze i w swetrze? Przez cały czas?

‒ Dzięki Jezusowi i Jego ofierze mamy nieustanny, pełny dostęp do nieba. „Niebo otwarte, piekło zawarte” – śpiewamy w kolędzie ‒ uśmiecha się Radosław Rafał, misjonarz Świętej Rodziny ‒ Od czasów zanurzenia w wodach chrzcielnych jesteśmy nowym stworzeniem, czyli w przestrzeni duchowej nabraliśmy ogromnej wartości dzieci Bożych, które mają nieustanny dostęp do Ojca i są z Nim cały czas on-line.

Jak bardzo pomagają mi słowa brata Wawrzyńca od Zmartwychwstania (nie domyślano się, że ten klasztorny kucharz i szewc nosił w sobie bezcenną tajemnicę). Ponieważ nie potrafił robić „wielkich rzeczy dla Boga”, zdecydował się oddawać Mu drobnostki. „Jeżeli nie mogę robić co inszego, to słomkę z ziemi podnoszę z miłości ku Panu Bogu” – notował. „Uważam, że najbardziej wzniosłym środkiem kroczenia ku Bogu są najzwyklejsze czynności”.

Modlił się, szorując garnki. A właściwie szorowaniem garnków.

‒ Czy zamiatanie jest czynnością mistyczną? – zapytałem kiedyś klaryski z Kęt. Oczywiście, że tak! Ruch miotłą. „Jezu, kocham Cię”. Ruch miotłą. „Jezu, dziękuję Ci”. Rytm świętości. Krojenie chleba, szorowanie podłóg. Wszystko jest modlitwą. Ale do tego cały czas musimy dorastać

W swym „Dzienniku Galfryda” o. Michał Zioło pisze: „Bóg się rodzi, moc truchleje. Pan niebiosów obnażony, Ogień krzepnie, blask ciemnieje. Oj, trzeba się wziąć za zmywanie naczyń…”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • spe
  26.08.2019 15:15
  Nieustanna modlitwa, to nie wypowiadane bez ustanku słowa, lecz nieustanne życie duszy w Bogu, w świadomości Jego obecności. Ta modlitwa to słuchanie Boga i odpowiadanie Mu nawet w całkowitym milczeniu, gdy słowa ludzkiego języka stają się niewystarczające, a wręcz zbędne. Bo będąc na ziemi możemy albo doświadczać już tutaj nieba, żyjąc w Bogu, albo piekła - wybierając samotne istnienie bez Niego.
  doceń 8
 • TomaszL
  26.08.2019 17:12
  TomaszL
  Trzeba przyjąć sobie za życiowe motto słowa wypowiedziane kiedyś przez św. Berdnarda - "ora et labora". I życie i modlitwa wtedy stają się łatwiejsze i pełniejsze.
  doceń 2
 • MBSE
  26.08.2019 20:43
  Bardzo duzo osob swietych modlilo sie caly dzien bez znaczenia na zajecie , mysle ze trzeba do tego dojrzec w milosci do BOGA!
  doceń 0
 • Anonim (konto usunięte)
  26.08.2019 21:00
  Wreszcie coś o ciszy:). Tyle planów, reform, haseł, dekonstrukcji i konieczności, a o punkcie wyjścia, nomen omen, cisza. I niewiele też o modlitwie nieustannej w różnych jej rodzajach.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji