Nowy numer 42/2019 Archiwum

"Operacja Argo"

Z cyklu: Jaki film warto obejrzeć?

Dzięki popołudniowym sesjom filmowym mój dziadek zostanie chyba za niedługo ekspertem w tej dziedzinie. Dzięki niemu, ja też mam okazję zobaczyć coś, czego jeszcze nie widziałam. Weźmy na przykład "Operację Argo" w reż. Bena Afflecka. Film oparty na faktach. 

'Patriots Day' Official Trailer (2016) | Mark Wahlberg

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 29.04.2019 AKTUALIZACJA 29.04.2019

"Dzień patriotów"

W Iranie trwa rewolucja. Radykalni studenci szturmują ambasadę amerykańską. Sześciu pracownikom udaje się z niej jednak uciec i ukryć w domu ambasadora Kanady. Niestety nie mogą wychodzić, pokazywać się, bo zwyczajnie zostaną zaaresztowani i zamordowani.

Mija trochę czasu i rządy USA i Kanady zwracają się o pomoc do CIA. Najlepszym agentem, który potrafi wywozić ludzi, jest Tony Mendez (Ben Affleck). Zespół próbuje opracować plan ucieczki, jednak kolejne pomysły zostają odrzucone. Jest zima, więc wyjazd rowerami odpada. Dyplomaci nie mogą być nauczycielami, bo szkoły zostały zamknięte dawno temu. Tony wpada na pomysł ekipy filmowej, który początkowo nie przypada kolegom do gustu.

Po obejrzeniu "Planety Małp" Tony stwierdza, że najlepiej byłoby "nakręcić" film science-fiction. Kontaktuje się z Johnem Chambersem (John Goodman), który pracuje w Hollywood i zajmuje się charakteryzacją. Wcześniej też współpracował z Mendezem. Chambersem przedstawia Tony'ego producentowi Lesterowi Siegelowi (Alan Arkin). Panowie szukają odpowiedniego scenariusza filmowego. I tak trafiają na "Argo". Sceny w nim opisane idealnie pasują do scenerii Teheranu.

Niedługo potem w gazetach pojawiają się informacje, że będzie kręcony nowy film. Pojawiają się też plakaty. Odbywa się specjalne przyjęcie podczas którego aktorzy czytają scenariusz.

Tony Mendez wyrusza do Iranu. Jednak, gdy przybywa na miejsce, nie wszytko idzie zgodnie z planem. 

Polecam. Poniżej trailer.

Argo Official Trailer #1 (2012) Ben Affleck Thriller Movie HD
Movieclips Coming Soon
« 1 »

Małgorzata Gajos

Redaktorka serwisu gosc.pl

Studiowała polonistykę (specjalność sztuki widowiskowe) i italianistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła podyplomowe studia biblijne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest salezjanką współpracowniczką. Jej motto to hasło św. Jana Bosko: „Odpoczniemy w niebie”. A obszar specjalizacji to film i teatr.

Kontakt:
malgorzata.gajos@gosc.pl
Więcej artykułów Małgorzaty Gajos

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji