Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dar na 100 plus

Prosił, by nie stawiać mu pomników z kamieni, ale tworzyć żywe pomniki serca. Jest okazja, by tak uczcić 100. rocznicę jego urodzin.

Rusza niezwykła akcja. Start dzisiaj, 18 maja, w 99. rocznicę urodzin papieża-Polaka. Celem projektu "Dar na Stulecie", jak podkreślają organizatorzy, jest wyzwolenie dobrej społecznej energii i budowanie solidarności ponad podziałami w ramach przygotowań do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Główną ideą projektu jest wspieranie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Liczy się każdy człowiek i każda wspólnota. Wolontariat, modlitwa, wydarzenia o charakterze społecznym, artystycznym, sportowym, charytatywnym czy edukacyjnym to obszary działań, w których każdy może przyłączyć się do tego projektu.

- Niech każdy pomyśli, co może dobrego zrobić, inspirując się jubileuszem św. Jana Pawła II - zachęca o. Maciej Zięba OP, pomysłodawca akcji. - Każdy człowiek i każdy pomysł się liczy.

Na specjalnej platformie internetowej darna100 rejestrowane będą inicjatywy, które budują wśród uczestników poczucie wspólnoty i solidarności. Przyłączyć może się każdy: osoby indywidualne, instytucje, stowarzyszenia i wspólnoty. Na mapie inicjatyw, umieszczonej na stronie internetowej projektu, pojawiła się np. deklaracja Anny, która będzie raz w tygodniu udzielała bezinteresownie korepetycji, ale zgłaszają się także wspólnoty zakonne, jak benedyktynki z Jarosławia, które budują przedszkole jako dar upamiętniający św. Jana Pawła II.

Więcej o niezwykłym projekcie dowiecie się czytając rozmowę Andrzeja Grajewskiego z o. Maciejem Ziębą OP "Pomnik wielu serc" w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego