Nowy numer 42/2019 Archiwum

To jest dzisiaj!

Co roku te słowa przykuwają mą uwagę. "To jest dzisiaj" − wypowiada w czasie wielkoczwartkowej Eucharystii kapłan. To "dzisiaj", "teraz" jest istotą chrześcijaństwa.

Co roku te słowa przykuwają mą uwagę. „To jest dzisiaj” − wypowiada w czasie wielkoczwartkowej Eucharystii kapłan podnoszący chleb.

− Rzeczywiście mocno brzmią tego dnia słowa konsekracji. „To jest dzisiaj” − to istota chrześcijaństwa. To jest dzisiaj, teraz, hodie. To nie jest na kiedyś, to nie jest na później, to nie należy do historii. U Boga, który jest ponad czasem jest wieczne „teraz”. Teraz jest chwila naszego zbawienia – opowiadał mi Tomasz Nowak, dominikanin, ceniony rekolekcjonista.

To jest dzisiaj! Nie jestem archiwistą odkurzającym mity, „nie wspominam wydarzeń minionych”. Razem z Nim przechodzę przez wydarzenia paschalne. Zachwyca mnie to, że do dziś Żydzi świętujący Paschę, mówią o sobie jako o… uczestnikach Wyjścia. Gdy syn w czasie wieczerzy sederowej pyta ojca o powód świętowania, ten odpowiada wersetem z Tory: „Dzieje się tak ze względu na to, co uczynił Pan dla mnie w czasie wyjścia z Egiptu”. Dla mnie!

Gdy Mojżesz zapytał: „Jak masz na imię?” usłyszał: „Jestem, który jestem”. On jest. Teraz.

„Jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich” – nauczał Jezus. Wiem, że wypowiedział wówczas Imię, którego Izrael nie odważa się wymawiać, ale te słowa mają dla mnie dodatkowe znaczenie.

Chodzę smutny, przybity? On jest.

Budzę się w nocy sparaliżowany lękiem? On jest.

Mą głowę bombardują setki pokus? On jest.

W każdej sytuacji. Jeśli w to nie uwierzę, „pomrę w grzechach swoich”.

− Porusza mnie to, że w języku biblijnym nie używa się czasownika „być” w czasie teraźniejszym. Jeżeli chcemy orzec czyjeś istnienie używamy okrężnych form gramatycznych, by tego czasownika „jest” nie użyć w czasie teraźniejszym. Dlaczego? Bo tym, który „jest” jest tylko Bóg. Do Niego należy teraźniejszość, „bycie” w czasie teraźniejszym. To On „jest” − wyjaśnia dr Maja Miduch, judaistka.

On jest. Teraz. Teraz jest chwila naszego zbawienia. To jest dzisiaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji