Nowy numer 28/2018 Archiwum

Niedoceniony

Ignacy Jan Paderewski nie tylko złożył podpis pod traktatem wersalskim, przywracającym Polskę na mapę świata. Przez całe lata łożył też środki na sprawę narodową, a jego międzynarodowe kontakty w przełomowym czasie okazały się na wagę złota.

Wychowany w małej wiosce na Podolu, o której wspominał jako o arkadyjskiej krainie szczęśliwości, szybko poznał realia kraju zniewolonego. Jego ojciec za wspieranie powstania styczniowego został aresztowany, a rodzina przeżyła brutalną rewizję. Młody chłopak otrzymał wówczas od Kozaków kilka razów nahajką. O tym upokorzeniu pamiętał przez całe życie. Wspominał, że miał nadzieję zostać kimś wybitnym, aby pomóc Polsce – i to było ponad artystycznymi aspiracjami. „Patriotyzm i muzyka były ze sobą ciasno splecione. Tak było od zarania mego życia” – twierdził.

Dostępne jest 6% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji