Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Putin przy piłce

Rosja otwiera mundial, a tymczasem Norwegia chce zwiększyć liczbę amerykańskich żołnierzy pod rosyjską granicą. Spokojnie, Rosja nikomu krzywdy nie zrobi… w czasie mundialu.

To prawdziwa ironia, że w dniu, w którym Władimir Putin zaprezentuje się światu jako dobry gospodarz prestiżowej imprezy, władze Norwegii zwróciły się do USA z prośbą o rozmieszczenie w ich kraju dodatkowych wojsk. Dzisiaj jest to 330 marines, a prośba Norwegów zakłada zwiększenie tej liczby do 700. Dodatkowe siły miałyby stacjonować właśnie w pobliżu granicy z Rosją, w regionie Tromso, w norweskiej Arktyce. Nikt w Norwegii nie ukrywa, że jest to spowodowane rosnącym poczuciem zagrożenia ze strony Rosji. Projekt zakłada, że liczba ta miałaby wzrosnąć do 2019 roku, ale pojawienie się tej informacji właśnie w dniu rozpoczęcia mundialu, ma znaczenie symboliczne.

– Nie możemy wykluczyć, że mundial działa na Putina moderująco, to znaczy on nie chce sobie zepsuć przyjęcia. Do czasu zakończenia mundialu Rosja nie wykona jakichś agresywnych działań. Natomiast po zakończeniu – wszystko jest możliwe. I tego można się obawiać, że Putin będzie bardziej skłonny do zachowań ryzykownych – mówił mi wczoraj Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (cała rozmowa w GN za tydzień).

Dębski nie ma wątpliwości, że Putinowi mundial jest potrzebny do poprawy notowań na Zachodzie. – Rosjanie mają jednak świadomość, że są izolowani, że są mocarstwem drugiej albo nawet trzeciej  kategorii. Zostali jednak wyrzuceni z G8, to jest jakimś symbolicznym przekazem, że nie są uznawani za pełnoprawne mocarstwo. Po sprawie otrucia Skripala kilkuset dyplomatów rosyjskich zostało wydalonych przez państwa demokratyczne, więc oni tę izolację odczuwają. Natomiast te mistrzostwa są potrzebne do tego, by pokazać, że Rosja izolowana nie jest. Pozwala im to przejść do porządku dziennego nad okupacją Ukrainy i nielegalną aneksją Krymu, pozwala zapomnieć o tym, że przed chwilą próbowali zamordować byłego szpiega – jeszcze „pół biedy”, że na terytorium Wielkiej Brytanii, ale próbowali go otruć gazami bojowymi. W tym znaczeniu poprawa wizerunku jest im potrzebna i będą wykorzystywać do tego mundial. FIFA im w tym niestety pomaga – mówi dyrektor PISM.

Prośba Norwegów o wzmocnienie granic z Rosją ma znaczenie symboliczne. Ten mundial nie powinien odbywać się w kraju, który nie tylko zagraża bezpieczeństwu sąsiadów, ale w ostatnich latach już pokazał, że potrafi posunąć się bardzo daleko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Gość
  17.06.2018 15:55
  My to o Rosji a tymczasem wojsko może się przydać jeśli nowy szczep wirusa ptasiej grypy H7N9, rozprzestrzeni się po świecie i trzeba będzie zamykać granice. Na razie problem mają Chiny gdzie na 1600 zarażonych zmarło 600 (tak śmiertelność 38%).
  doceń 0
 • SGGW
  18.06.2018 13:26
  " Nie możemy wykluczyć, że mundial działa na Putina moderująco, to znaczy on nie chce sobie zepsuć przyjęcia. Do czasu zakończenia mundialu Rosja nie wykona jakichś agresywnych działań. Natomiast po zakończeniu – wszystko jest możliwe. " Ze słów Pana dyrektor PISM można wnioskować , jak wybitnych mamy fachowców od spraw międzynarodowych.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.