Nowy numer 42/2018 Archiwum

Alternatywa dla PiS

Założenie PiS, że ludzie kierujący się przy wyborach politycznych kwestiami moralnymi i tak na tę partię zagłosują, mimo, że ugrupowanie to te sprawy pomija, może okazać się błędne. Pojawiła się realna alternatywa.

Osoby liczące, że PiS przegłosuje zakaz aborcji, zmieni ustawę o in vitro czy wypowie konwencję przemocową, są mocno zawiedzione. Przed wyborami we wszystkich tych kwestiach będący w opozycji PiS głosował zgodnie z nauczaniem Kościoła, a wielu polityków tego ugrupowania otwarcie deklarowało, że w przypadku zwycięstwa liberalne rozwiązania prawne w kwestiach etycznych zostaną zmienione na konserwatywne. Z tego powodu osoby, które na pierwszym miejscu stawiają kwestie etyczne, poparły PiS. Teraz ci ludzie są zawiedzeni, gdyż obóz rządzący nie chce tych kwestii podejmować, a w najlepszym razie stosuje obstrukcję. Jak, na przykład, w przypadku likwidującego prawo do aborcji eugenicznej obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję", blokując nad nim prace w Sejmie.

W kierownictwie PiS panuje opinia, że poruszanie kwestii etycznych może zaszkodzić tej partii i zmniejszyć dla niej poparcie. Jako przykład wskazują protesty skrajnych feministek w „czarnych marszach". Nie dostrzegają jednak, że taka strategia nie ma sensu, gdyż żadna feministka opowiadająca się za aborcją i tak na PiS nie zagłosuje. Tymczasem mogą stracić elektorat kierujący się zasadami etyki katolickiej. Do tej pory taki argument był zbywany przez polityków rządzącego ugrupowania argumentem, że dla PiS nie ma poważnej alternatywy, więc i tak oddadzą głos na ich partie. Tym bardziej, że w innych sferach, takich jak naprawa państwa czy polityka prorodzinna działania PiS są zgodne ze społecznym nauczaniem Kościoła, a przy decyzji kogo poprzeć niektórzy biorą pod uwagę także inne kwestie, nie tylko etyczne.

Rozumowanie to ma jednak pewną słabość. Niesłusznie zakłada brak poważnej alternatywy. Tymczasem ona się pojawiła. Prawica Rzeczpospolitej w swoim programie proponuje prawne rozwiązania dotyczące kwestii etycznych zgodne z nauczaniem Kościoła. Co więcej lider PR Marek Jurek realnie pokazał, że sprawy te są dla niego najważniejsze, odchodząc z PiS i funkcji marszałka Sejmu w 2007 r., gdy politycy tego ugrupowania storpedowali wzmocnienie ochrony życia w Konstytucji. Problem z PR przez lata polegał na tym, że miała ona zbyt małe poparcie, aby samodzielnie wejść do Sejmu czy ciał samorządowych. Dlatego część wyborców katolickich nie oddawała na jej kandydatów głosu, nie chcąc, aby się zmarnował. W ostatnich wyborach PR weszła w porozumienie z PiS-em, ale ten nie dotrzymał umowy dotyczącej umieszczenia kandydatów PR na listach wyborczych. Teraz PR zdecydowała, że na jesieni wystartuje w wyborach do sejmików wojewódzkich razem z Ruchem Kukiz'15. W tej sytuacji prawdopodobieństwo wyboru jest o wiele większe, gdyż ugrupowanie Pawła Kukiza ma na tyle duże poparcie w sondażach, że ludzie startujący z jego list mogą wejść do sejmików. Oczywiście poziom samorządowy nie decyduje o prawie związanym z etyką, ale nie do końca, np. kwestia finansowania in vitro jest rozstrzygana przez władze lokalne. Do tego powodzenie w wyborach samorządowych może zaowocować kontynuacją współpracy w wyborach parlamentarnych. Warto, aby liderzy PiS uświadomili sobie, że przestali być jedyną alternatywą dla środowisk kierujących się etyką katolicką. Być może to zmusi ich do podjęcia tych problemów i ich skutecznego rozwiązania. Uciekanie od nich z pewnością doprowadzi do straty wielu wyborców.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Eugeniusz_Pomorze_
  14.05.2018 20:11
  15 Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś.
  Obyś był zimny albo gorący!
  16 A tak, skoro jesteś letni
  i ani gorący, ani zimny,
  chcę cię wyrzucić z mych ust. (Ap 3,15-16).
  PiS zrobiło za swoich rządów dużo dobrego, ale nie zrobiło nic dla dzieci nienarodzonych i nadal każde nienarodzone dziecko, choćby tylko podejrzewane o chorobę można zgodnie z naszym prawem (wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni) po prostu zabić. Dla PiS ojczyzna wydaje się, że jest najważniejsza, zapomniało jednak Prawo i Sprawiedliwość, że od ojczyzny ważniejszy jest honor, a przed tymi dwiema wielkimi wartościami stoi przede wszystkim i nade wszystko... Bóg...! Dzięki władzy można zrobić wiele dobrego, ale nie można dla utrzymania tej władzy godzić się na każdą cenę za nią. Nie można Panu Bogu zapalać świeczkę, a diabłu ogarek. "Nie można dwóm panom służyć. ..."(Mt 6, 24). Aborcja to nie jest drobna sprawa typu: podatki, o której można spokojnie rozmawiać i zawierać kompromisy. Godząc się na kompromis polegający np. na zabijaniu chorych dzieci, automatycznie podpisujemy się pod odpowiedzialnością za krew tych niewinnych dzieci. Od dawna głosowałem na PR Marka Jurka, a że jego partia startowała z list PiS, to i PiS na tym skorzystało. Skoro jednak PiS woli kompromis z lobby Pro-death (czarne feministki, TVN i totalna opozycja), a nie chce kompromisu z ruchami Pro-life, to mojego głosu mieć nie będzie. Ja zagłosuję po prostu na Kukiz'15 i mojej decyzji nie zmienię.
  doceń 1
 • Mar
  17.05.2018 23:15  Założenie, że ludzie kierują się przy wyborach politycznych kwestiami moralnymi jest błędne. Ludzie kierują się względami materialnymi, która partia da (obieca) najwięcej, ponadto wpływ mają emocje jakie wywołuje propaganda podczas kampanii wyborczej. Według mnie to wszystko.
  doceń 0
 • Anzelm
  12.09.2018 18:47
  Kolejna partia, na którą na pewno nie będę głosował.
  doceń 1
 • Anzelm
  12.09.2018 18:52
  A może tak w sprawie aborcji pozwolić jednak decydować kobietom? Nie każda ma chęć czy siłę, by wychowywać i opiekować się do końca dni swoich np. dzieckiem bez kończyn, a w takim momencie niestety państwo umywa ręce. Łatwo jest zakazywać...
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy