Nowy numer 14/2020 Archiwum

Tak minął rok w Kościele

Zobacz kalendarium najważniejszych wydarzeń minionego roku w Kościele na świecie.

STYCZEŃ

Francja. Papież Franciszek, Kościół katolicki, wspólnota żydowska i organizacje muzułmańskie na całym świecie potępiły krwawy zamach 7 stycznia na francuskie pismo satyryczne „Charlie Hebdo” w Paryżu przez islamskich fundamentalistów. Zginęło w nim 12 osób. "Zabójcza przemoc jest zawsze odrażająca i nigdy nie można jej usprawiedliwić" – stwierdził Franciszek w oświadczeniu po zamachu.

Sri Lanka. Najważniejszymi wydarzeniami wizyty Franciszka w dniach 13-15 stycznia były: kanonizacja bł. Józefa Vaza - "Apostoła Cejlonu", pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Madhu oraz spotkanie międzyreligijne. Przebiegała ona pod hasłem: „Pozostańcie w miłości”. Franciszek pozostawił mieszkańcom i Kościołowi Sri Lanki dwa wielkie przesłania. W tym wieloreligijnym kraju, gdzie największą wspólnotą religią jest buddyzm, a później hinduizm, chrześcijaństwo i islam, papież zaapelował o wolność religijną, określając ją jako „fundamentalne prawo człowieka” i przypomniał, że każdy „powinien być wolny, sam bądź stowarzyszony z innymi, w poszukiwaniu prawdy, wyrażaniu otwarcie swoich przekonań religijnych, wolny od zastraszania i od zewnętrznych przymusów". Drugie orędzie dotyczyło narodowego pojednania. Franciszek wezwał do odbudowy utraconej jedności po 27 latach konfliktu między dwoma największymi grupami etnicznymi kraju: Syngalezami i Tamilami, który pochłonął prawie 100 tys. ofiar.

Filipiny. Franciszek pielgrzymował do największego katolickiego kraju Azji w dniach 15-19 stycznia. Hasłem wizyty były słowa: "Miłosierdzie i współczucie". Jej najważniejszymi wydarzeniami były m. in.: Msza św. i spotkania w miastach Tacloban i Palo na wyspie Leyte, która ucierpiała w 2013 r. w wyniku tajfunu Yolanda, spotkanie z młodzieżą na Uniwersytecie św. Tomasza oraz Msza św. w uroczystość Dzieciątka Jezus w Manili z udziałem 6 mln wiernych. Wizyta Franciszka na Filipinach skoncentrowana była wokół ubogich. Spotkanie z mieszkańcami zniszczonego w wyniku tragicznego tajfunu z 2013 r. w 80 proc. miasta Tacloban było głównym celem podróży. Papież w imieniu milionów ubogich wyraził sprzeciw wobec społecznej niesprawiedliwości i wszechobecnej korupcji. Podkreślił, że główną przyczyną ubóstwa jest system gospodarczy, który usunął osobę z centrum miasta i umieścił tam „boga pieniądze”, system gospodarczy, który wyklucza, zawsze wyklucza, wyklucza dzieci, młodych, bezrobotnych i tworzy kulturę odrzucenia w której wszyscy żyjemy. Była to 7. podróż zagraniczna Franciszka, obejmująca także Sri Lankę, i druga na kontynent azjatycki.

Ziemia Święta. W dniach 10-15 stycznia po raz 15. międzynarodowa delegacja biskupów przebywała w Izraelu i Palestynie z wizytą solidarności u chrześcijan w Ziemi Świętej. Głównym jej punktem było spotkanie z chrześcijanami mieszkającymi w Strefie Gazy i Betlejem. Uczestniczyło w nim 15 hierarchów reprezentujących episkopaty z 11 krajów, m.in. Niemiec, Francji, Włoch, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA. W deklaracji na zakończenie wizyty biskupi wezwali przywódców państw do kreatywności i podejmowania nowych sposobów budowania między Autonomią Palestyńską a Izraelem mostów, a nie murów. Zdaniem hierarchów pokój jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy wszystkie strony konfliktu uszanują fakt, że Ziemia ta jest Święta dla trzech religii: judaizmu, islamu, chrześcijaństwa i jest domem dla dwóch narodów.

« 1 2 3 4 5 »

Polecamy

  • Gość
    24.12.2015 10:46
    sporzałem na dwie pierwsze strony i nigdzie nie zauważyłem słowa krzyż ewentualnie - Jezus Chrystus . Dlatego te pierwsze wydarzenia w kościele nie dotyczą chyba katolików. pozdrawiam .
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane