Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tak minął rok w Kościele

Zobacz kalendarium najważniejszych wydarzeń minionego roku w Kościele na świecie.

KWIECIEŃ

Irak. Z wizytą solidarności przebywał w dniach 31 marca - 7 kwietnia kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Był w Bagdadzie, a potem w Irbilu. Spędził z tamtejszymi chrześcijanami Wielki Tydzień, niosąc im w imieniu papieża Franciszka wyrazy duchowej bliskości i stałej troski o los rodzin chrześcijańskich i innych ofiar wysiedlenia zwłaszcza z Mosulu i równiny Niniwy opanowanych przez terrorystyczne Państwo Islamskie.

Nepal. Kościół pomagał ofiarom trzęsienia ziemi. W akcję pomocy włączyła się m. in. Caritas Polska. 25 kwietnia przed południem czasu lokalnego kraj nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części Nepalu. W wyniku kataklizmu życie straciło ok. 8,9 tys. osób, 1 mln osób straciło dach nad głową a zniszczeniu uległo 600 tys. budynków.

Świat. Na całym świecie obchodzono 100. rocznicę ludobójstwa Ormian. Z tej okazji 12 kwietnia w bazylice św. Piotra w Watykanie Franciszek przewodniczył Mszy św. podczas której ogłosił ormiańskiego teologa, filozofa, poetę i mistyka św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła. Natomiast 23 kwietnia, w katedrze w Eczmiadzynie odbyła się ceremonia kanonizacji 1,5 miliona zamordowanych Ormian. Obrzędowi przewodniczył zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Garegin II. 24 kwietnia 1915 r. funkcjonariusze tajnej policji tureckiej w Konstantynopolu aresztowali mieszkającą tam elitę ormiańską: polityków, ludzi kultury i nauki, dziennikarzy, przemysłowców i duchownych. Ocenia się, że w 1915 i latach następnych w wyniku zagłady, dokonanej przez władze tureckie, zginęło około 1,5 mln osób. Ormian mordowano jako mniejszość religijną i etniczną.

Niemcy. Z udziałem tysiąca pielgrzymów z Polski i Niemiec, w tym 40 polskich biskupów, 29 kwietnia odbyły się w Dachau obchody 70. rocznicy wyzwolenia tamtejszego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Uroczystej Mszy św. z tej okazji w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie byłego obozu współprzewodniczyli metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wśród 2794 duchownych różnych wyznań chrześcijańskich więzionych w obozie największą grupę stanowili Polacy. Spośród 1780 polskich duchownych zamordowano 868. miało charakter dziękczynny. Natomiast 3. maja odbyły się uroczystości rocznicowe pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Dachau i Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci.

« 2 3 4 5 6 »

Zapisane na później

Pobieranie listy