Nowy numer 39/2022 Archiwum

Sprawa abp. Sheena - nowe oświadczenie

Archidiecezja nowojorska wydała oświadczenie, tłumaczące jej stanowisko w sprawie zaskakującego zwrotu w procesie beatyfikacyjnym abp. Fultona Sheena.

Wczoraj informowaliśmy, że prowadząca proces diecezja Peoria bezterminowo zawiesiła go tuż przed planowaną na przyszły rok beatyfikacją wobec – jak podano - odmowy archidiecezji nowojorskiej na ekshumację, pobranie relikwii i przeniesienie szczątków Sługi Bożego z Nowego Jorku do diecezji Peoria.

Oto pełny tekst oświadczenia archidiecezji nowojorskiej:

“Archidiecezja Nowojorska łączy się z biskupem Danielem Jenky z Diecezji Peoria w jego zaproszeniu do modlitwy, aby “objawiła się wola Boża” w odniesieniu do procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Arcybiskupa Fultona J. Sheena. Wiele osób zwróciło się do nas z prośbą o wyjaśnienie tła tej sprawy i mamy nadzieję, że [to oświadczenie ] okaże się pomocne w związku z wczorajszym obwieszczeniem Diecezji Peoria w sprawie zawieszenia procesu beatyfikacyjnego.

Arcybiskup Fulton J. Sheen wprost wyraził swoje pragnienie, aby jego szczątki zostały pochowane w Nowym Jorku; prośbę tę spełnił kard. Terence Cooke, który zgodził się na pochówek obok arcybiskupów Nowego Jorku w krypcie pod ołtarzem głównym katedry św. Patryka. Jak dotąd, jedyną oficjalną instrukcją, jaką otrzymała w tej sprawie Archidiecezja Nowojorska od Stolicy Apostolskiej, było zalecenie wydane dekadę temu, aby ciało NIE zostało przeniesione do Peorii. Dotąd nie otrzymaliśmy żadnych innych wskazówek ani prośby z Kongregacji ds. Świętych. Dodatkowo najbliżsi żyjący członkowie rodziny arcybiskupa Sheena również wyrazili pragnienie, aby życzenie ich wujka zostało uszanowane i aby jego ciało pozostało w Nowym Jorku.

Kongregacja do spraw Kanonizacji zwróciła się ostatnio do Archidiecezji Nowojorskiej i do Diecezji Peoria z prośbą o podjęcie dialogu, w celu podjęcia kroków pozwalających na osiągnięcie postępu w procesie beatyfikacyjnym. Dyskusje z Diecezją Peoria skupiły się na dwóch kwestiach: ewentualnej ekshumacji i zbadania ciała oraz ewentualnego pobrania “relikwii pierwszego stopnia klasy” arcybiskupa Sheena.

Kard. Timothy Dolan wyraził swe wahania odnośnie do ekshumacji ciała, CHYBA, ŻE Kongregacja ds. Świętych nakazałaby jej przeprowadzenie i CHYBA, ŻE process ten zostałby zaaprobowany przez rodzinę, że zostałby przeprowadzony w dyskretnie i z szacunkiem i że ekshumacja zostałaby przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa stanu Nowy Jork. Skonsultował tę sprawę z rodziną, która wyraziła zgodę pod warunkiem, że ekshumacja pozwoli osiągnąć postęp w procesie.

Odnośnie do pobrania relikwii pierwszego stopnia, kardynał Dolan sprzeciwia się rozczłonkowaniu ciała Arcybiskupa Sheena. Jeśli jednak ciało zostanie ekshumowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trumnie zostaną odnalezione szczątki, które mogłyby zostać pobrane z czcią bez naruszania ciała, a następnie można by się było z nimi szczodrze podzielić z Diecezją Peoria. Rodzina nie ma nic przeciwko temu i będziemy czekać na odpowiednie instrukcje z Rzymu.

Diecezji Peoria oraz biskupowi Jenky'emu należy się niezmierna wdzięczność za doprowadzenie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa Sheena do obecnego etapu. Jeśli jednakże decyzja Diecezji Peoria, dotycząca  zawieszenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Arcybiskupa Fultona J. Sheena i w kwestii przekazania akt sprawy do archiwów historycznych Kongregacji ds. Świętych jest ostateczna, Archidiecezja Nowojorska chętnie podejmie się dalszego prowadzenia procesu beatyfikacyjnego, jeśli będzie to zbieżne z intencjami Diecezji Peoria oraz Kongregacji ds. Świętych, w nadziei, że znakomite dzieło biskupa Jenky’ego będzie kontynuowane, a jego wymowne modlitwy wysłuchane.”

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy