Nowy numer 23/2023 Archiwum

Nagroda Ratzingera dla ks. prof. Chrostowskiego

Wybitny polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski i religioznawca, prof. Anne-Marie Pelletier z Francji zostali laureatami tegorocznej Nagrody Ratzingera.

Anne-Marie Pelletier jest inicjatorką na Uniwersytecie Paris X-Nanterre i na Uniwersytecie Paris-Est Marne-la-Vallée wykładów „Biblia - wielki kod sztuki” dla studentów literatury (od 1990 do 1996 roku). Jest wiceprezydentem Służby Informacji i Dokumentacji Żydowsko-Chrześcijańskiej ( Sidic-Paris) do 2005 roku. Jest także członkiem Francuskiego Stowarzyszenia Katolickiego Studiów Biblijnych (ACFEB). Wykłada w Europejskim Instytucie Nauk o Religii (IESR) w École Pratique des Hautes Études i kieruje katedrą Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Notre Dame w Szkole Katedralnej w Paryżu.

Wykłada również Pismo Święte i antropologię biblijną w sekcji wykładów publicznych Kolegium Bernardynów w Paryżu i w ramach licznych kursów formacji zakonnej, szczególnie w Międzyzakonnym Studium Teologicznym (STIM) oraz w Belgii i we Włoszech.

Współpracowała z filozofem Paulem Ricœurem (1913-2005). W 2004 roku opublikowała książkę D'âge en âge, les Écritures - la Bible et l'herméneutique contemporaine (Pismo Święte z pokolenia na pokolenie - Biblia i współczesna hermeneutyka). W 2005 roku opublikowała książkę "Le signe de la femme" (Znak kobiety), w której oparła się na jednej z głównych intuicji Jana Pawła II w odniesieniu do kobiet: "Ludzkość musi się od nich nauczyć swojego człowieczeństwa”.

W 2008 r. napisała "Le livre d'Isaïe ou L'histoire au prisme de la prophétie" (Księga Izajasza albo historia przez pryzmat proroctwa). Egzegeta, ks. Alain Marchadour ocenił, że studium to "stanowi zbawienne opracowanie zagadnień krytycznych, jak i prezentacji tekstów proroka”.

Laureatów nagrody w wysokości 50 tys. euro typuje założona w 2010 roku Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI. Według przewodniczącego komitetu naukowego nagrody, kard. Camillo Ruiniego, ma ona mieć znaczenie naukowego Nobla.

Po raz pierwszy przyznano ją w czerwcu 2011 r., a laureatami zostało wówczas trzech teologów: o. Maximilian Heim, opat cystersów w austriackim Heiligenkreuz, włoski znawca Ojców Kościoła, Manlio Simonetti i hiszpański teolog-dogmatyk, Olegario Gonzalez de Cardedal.

W 2012 r. laureatami zostali: francuski filozof i historyk myśli Rémi Brague oraz teolog i patrolog amerykański, jezuita Brian E. Daley.

W 2013 r. nagrodę otrzymali: anglikański pastor i egzegeta Richard Burridge oraz edytor dzieł zebranych Josepha Ratzingera, świecki teolog Christian Schaller.

« 1 2 3 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast