Nowy numer 17/2024 Archiwum

6+6+6

„Liczba to bowiem człowieka”, nie demona. On nie ma liczby.

Dzisiejsze czytanie: „Jezus nauczał w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować”

Osiemnaście lat pochylenia, niezauważenia, ignorowania, spychania na margines. Osiemnaście – przypomina o. Augustyn Pelanowski – to wynik dodawania 6+6+6. Nieprzypadkowe równanie odsyłające nas do znanego cytatu z Apokalipsy.

„Liczba to bowiem człowieka” – jak czytamy – nie demona. On nie ma liczby. Lo cifer – bez cyfry, nie zapisany w niebie. „Nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie” – Jezus ostudził zapał uczniów emocjonujących się pierwszymi owocami posługi egzorcyzmowania.

Ci, których ignorujemy, popychamy, poszturchujemy, zamykają się w sobie. Stają się trzema szóstkami. Ojciec kłamstwa, jak określa go Ezechiel w 28 rozdziale, „przestał istnieć na zawsze”. Prychając pogardliwie „dla mnie nie istniejesz”, krzycząc „nienawidzę cię” (dosłownie: „nie chcę widzieć”), przyrównujemy ludzi do demonów.

W jaki sposób otoczona pobożnymi Żydami, zgromadzonymi na modlitwie szabatu, kobieta została uzdrowiona? „Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy”.

Zobaczył ją! „Ten, który widzi z daleka” spojrzał w oczy „tej, którą wszyscy dotąd traktowali jak powietrze”. Powiedział: jesteś zapisana w niebie.

Panie, czy jestem aż tak zepsuty (czytaj: tak zanurzony w nauce demona), jak „owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam”

Marcin, jeśli się nie nawrócisz, zginiesz podobnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza