Nowy numer 17/2024 Archiwum

Św. Izaak z Niniwy – syryjski Jan od Krzyża

Jest świadkiem duchowych przestrzeni, których większość ludzi nie odwiedza, choć podejrzewa, że istnieją. Mówi o czymś, czego wszyscy pragniemy, ale nie wszyscy mamy odwagę po to sięgnąć. Może się to jednak zmieni, bo otrzymaliśmy właśnie polski przekład jego pism. „O, cóż to za rozkoszna nauka!”, pisano o dziełach św. Izaaka z Niniwy.

Święty Izaak żył w VII wieku. Jedyne pewne informacje o jego życiu pochodzą z lat 676–680. Przydomek „z Niniwy” związany jest z faktem, że przez 5 miesięcy Izaak był biskupem Niniwy, starożytnej stolicy Asyrii. Dziś pozostały z niej tylko ruiny, które znajdują się na przedmieściach Mosulu w północnym Iraku.

Izaak pochodził z Kataru (Bet Katraje). Dzisiejszy Katar, znany z wydobycia ropy i gazu, to państwo w Zatoce Perskiej, leżące na półwyspie wielkości mniej więcej województwa śląskiego. W starożytności jednak nazwą Katar obejmowano cały pas wschodniego wybrzeża Półwyspu Arabskiego – od dzisiejszego Kuwejtu po Zjednoczone Emiraty Arabskie, a nawet Oman. Pewnie dlatego w pismach Izaaka sporo jest metafor marynistycznych czy odwołań do pracy poszukiwaczy pereł. W jego czasach w Katarze w miarę harmonijnie żyli pierwsi, niezbyt jeszcze ekspansywni, muzułmanie, żydzi, wyznawcy Zaratustry, a także chrześcijanie tradycji syryjskiej. Dziś, gdy mówimy o chrześcijańskim Wschodzie, mamy zwykle na myśli tradycję Konstantynopola czy Moskwy. Tymczasem wieki temu istniała – i wciąż ma miejsce – bogata tradycja chrześcijańska jeszcze bardziej wschodnia niż prawosławie. Trudno to sobie wyobrazić, ale w czasach Izaaka na Półwyspie Arabskim działały liczne biskupstwa, odbywały się synody, bujnie rozwijało się życie mnisze, a wraz z nim powstawała literatura duchowa. Wybitnym przedstawicielem zakonu i twórczości religijnej był właśnie Izaak z Kataru, zwany później Izaakiem z Niniwy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały