Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kumulacja 

Popielec i Walentynki jednego dnia. Tak wypadło. Dla wielu to dwie sprzeczne narracje, a przecież to jedna i ta sama opowieść o Bogu, który podnosi z ziemi proch i całuje go.

„Wie On, z czego jesteśmy utworzeni, pamięta, że jesteśmy prochem”. Ps 103, 14

Pan Niebiosów „pamiętając, że jesteśmy prochem”, zszedł do naszego poziomu. „Na krzyżu Bóg opowiedział się za człowiekiem przeciwko Bogu” – pisał Paul Evdokimov - Zstąpił do piekieł, aby szukać tam człowieka”. 

Gdy Jezus w skąpanej w słońcu, otoczonej winnicami Sienie powiedział do świętej Katarzyny: „Ty jesteś tą, która nie jest, Ja zaś jestem tym, który jest” nie chciał jej wpędzić w nerwicę religijną. Oblubieniec, któremu już jako dziewięciolatka ślubowała dozgonną wierność nie wypowiedział tych słów po to, by zgnieść i pognębić dominikańską tercjarkę, ale by pokazać szaleństwo miłości, która sprawiła, że Niepojęty jednoczy się z prochem, a Stwórca staje stworzeniem. Powiedział to, co doskonale przeczuwają Żydzi, którzy… nie używają czasownika „jest”.

− Porusza mnie to, że w języku biblijnym nie używa się czasownika „być” w czasie teraźniejszym. Jeżeli chcemy orzec czyjeś istnienie używamy okrężnych form gramatycznych, by tego czasownika „jest” nie użyć w czasie teraźniejszym. Dlaczego? Bo tym, który „jest” jest tylko Bóg. Do Niego należy teraźniejszość, „bycie” w czasie teraźniejszym. To On „jest” − wyjaśnia Maja Miduch, judaistka.
Tylko On jest! A my, dzięki Jego Duchowi, możemy za Mickiewiczem powtórzyć „Ale gdym Tobie moję nicość wyspowiadał / Ja, proch, będę z Panem gadał”.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza