Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Rewolucja” premiera

Nazywając wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku „rewolucją na rzecz dzietności”, premier mocno przesadził.

Jeden z dwóch głównych wątków tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska dotyczyło polityki prorodzinnej. Premier zapowiedział wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku. Jeśli ktoś zadeklaruje, że z niego skorzysta, otrzyma 80 procent dotychczasowego wynagrodzenia, a jeśli jak dotychczas będzie na nim przebywał pół roku, otrzyma 100 procent. Ponadto premier zapowiedział zwiększenie nakładów państwa na żłobki i przedszkola. W pełni popieram te propozycje, to niewątpliwie są elementy polityki prorodzinnej. Tyle, że to są tylko elementy, a nie kompleksowy plan. Czy wydłużenie o pół roku urlopu macierzyńskiego spowoduje boom demograficzny? Wątpię. Inicjatywy dobre, ale niewystarczające. Nazywanie ich „rewolucją” jest zdecydowanie na wyrost.

Przy okazji premier odniósł się do głosowania w sprawie projektu zakazu aborcji dzieci chorych, który został przyjęty w pierwszym czytaniu, także głosami 40 posłów Platformy. Jego zdaniem zakaz zabijania chorych dzieci „nie służy dobrze polskiej matce i polskiemu dziecku”. Wyraził przy tym opinię, że powszechna dostępność do żłobków i przedszkoli czy wydłużenie urlopu macierzyńskiego sprawią, że „znikną upiory wojny aborcyjnej”. Po czym w tym kontekście stwierdził, zwracając się bezpośrednio do tych 40 posłów z PO: „Chcecie, aby kobiety w Polsce w poczuciu bezpieczeństwa rodziły dzieci, to pomóżcie nam, aby ten program zrealizować, a nie straszcie więzieniem” - dodał. Otóż premier mówi nieprawdę, bowiem w Polsce kobiecie za dokonanie aborcji nie grozi więzienie. Zdumiewa też nieukrywana agresja premiera wobec posłów, którzy w jego klubie głosowali zgodnie ze swoim sumieniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego