Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Emeryta oszczędzanie

Emerytura kojarzy się nie z gromadzeniem oszczędności, ale raczej z ich konsumowaniem. Tymczasem okazuje się, że Polacy nie zbierają, na emeryturę za to emeryci należą do najbardziej oszczędnej grupy wiekowej.

Trzymanie pieniędzy w szufladzie czy portfelu to błąd, niezależnie od wieku oszczędzającego. Emeryci w Polsce – statystycznie – są ludźmi biednymi. Ale ich oszczędzanie ma inny charakter niż w przypadku ludzi młodych, „na rozbiegu”. Ci drudzy zbierają na dom czy samochód. Odkładają na duże wydatki. Emeryci rzadziej mają duże potrzeby finansowe. Odkładają na prezenty, na zorganizowanie okolicznościowego spotkania czy wyjazd (na pielgrzymkę lub do sanatorium). Niezależnie od celu i kwot, jakie można miesięcznie odłożyć, warto sprawdzić, jakie formy oszczędzania gwarantują największe zyski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka