Zapisane na później

Pobieranie listy

„Tak giną sługusy imperializmu”

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek - dwaj franciszkanie, którzy pracowali na misji w Pariacoto w peruwiańskich Andach - zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku przez terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Wkrótce po ich męczeńskiej śmierci lokalny Kościół rozpoczął proces beatyfikacyjny misjonarzy, którego etap diecezjalny już się zakończył. Tworzone jest "positio".

KAI

dodane 09.08.2011 06:00
0

Franciszkanie z Polski pracowali w Pariacoto w Andach, w parafii należącej do diecezji Chimbote. Parafia ta leży na wysokości od 1600 do 4500 m. n.p.m., obejmuje obszar ok. 1000 km, na którym rozsianych jest ok. 65 wiosek. W wyniku trudnych warunków ekonomicznych i skomplikowanej sytuacji politycznej w Peru nasiliły się działania grup przestępczych, dążące do wywołania powszechnej rewolucji. Najsilniejszą z tych grup była organizacja nosząca nazwę Świetlisty Szlak, która powstał ok. 1980 r., jako grupa o skrajnej ideologii marksistowsko-leninowskiej i maoistowskiej. Świetlisty Szlak niszczył wszelkie organizacje państwowe, społeczne i kościelne, aby wykazać bezsilność rządu, a przede wszystkim przygotować podwaliny pod nowe struktury polityczne.

Latem 1991 r. w parafii byli obecni tylko o. Zbigniew i o. Michał, trzeci misjonarz przebywał na urlopie w Polsce. Ojcowie otrzymali ostrzeżenie, że misji w Paraicoto grozi napad terrorystów. Nie przerwali jednak swej działalności religijnej, charytatywnej i społecznej. 9 sierpnia wieczorem w centrum katechetycznym odbywało się spotkanie z młodzieżą. Po Mszy św. do klasztoru przybyli terroryści, którzy aresztowali o. Zbigniewa i o. Michała i wywieźli w kierunku urzędu miejskiego. Jak wspominała towarzysząca misjonarzom w samochodzie zakonnica o. Berta terroryści w rozmowie z franciszkanami zarzucili im m.in., że nienawidzą materialistycznego ateizmu, skierowanego przeciwko religii. Fakt, że zachęcają do wiary w Chrystusa, głoszą pokój i czynią dzieła miłosierdzia nie pozwala członkom Świetlistego Szlaku rozwijać ideologii terrorystycznej.

Terroryści twierdzili, że ojcowie "usypiają lud", mówiąc dużo o pokoju, a według nich jedyną słuszną drogą jest walka marksistowska, a nie różaniec, Biblia, czy Msza św. Około godz. 21.00 terroryści kazali s. Bercie wyjść z samochodu, po czym dokonali pośpiesznej egzekucji. Misjonarze otrzymali strzały w tył głowy. Na plecach o. Zbigniewa mordercy pozostawili napis: "W ten sposób giną sługusy imperializmu".

Pogrzeb zamordowanych odbył się w poniedziałek, 12 sierpnia 1991 r., ciała męczenników złożono w sarkofagach, w nawie głównej kościoła w Pariacoto.

Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 r. w Tarnowie. W 1979 r. został przyjęty do zakonu franciszkanów konwentualnych (Bracia Mniejsi Konwentualni). Po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie w 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę jako wicedyrektor Niższego Seminarium Duchownego oo.Franciszkanów w Legnicy. Po dwóch latach pracy w Polsce w listopadzie 1988 r., wyjechał na misje do Peru i rozpoczął pracę w nowej placówce zakonnej w Pariacoto.

Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 r. we wsi Łękawica, w diecezji bielsko-żywieckiej. Do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wstąpił w 1980 r., jesienią 1981 r. podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie, które zakończył święceniami kapłańskimi w maju 1987 r. W latach 1987-1989 pracował jako wikariusz parafialny i katecheta w Pieńsku k. Zgorzelca w diecezji legnickiej. W lipcu 1989 r. udał się na misje do Peru i rozpoczął pracę w placówce franciszkańskiej w Pariacoto.

1 / 1