Zapisane na później

Pobieranie listy

Tajemnice egzorcysty

To, że nie wierzysz w diabła, przed nim cię nie ochroni – ostrzega Michaela Kovaka, bohatera „Rytuału”, doświadczony egzorcysta ojciec Lucas, jezuita.

Edward Kabiesz

|

GN 16/2011

dodane 25.04.2011 21:53
0

Lucas walczy z diabłem od lat, przeprowadził już setki egzorcyzmów. Michael poznaje go w chwili, kiedy zajmuje się sprawą opętania ciężarnej nastolatki. To pierwsze spotkanie młodego, dręczonego przez wątpliwości co do swojego powołania kleryka z czymś kompletnie dla niego niewytłumaczalnym, co usiłuje sobie zracjonalizować. Od razu po przybyciu do Rzymu, gdzie bierze udział w zajęciach dla przyszłych egzorcystów, zostaje rzucony na głęboką wodę. Michael nie wierzy w opętanie.

Uważa, że dziewczyna jest chora psychicznie. Towarzyszy ojcu Lucasowi w kolejnych egzorcyzmach, jednak jego wątpliwości pozostają. Do czasu. W pewnym momencie sam zaczyna doświadczać zjawisk, które wymykają się jakiemukolwiek rozumowemu wyjaśnieniu. Okazuje się, że niebezpieczeństwo zagraża również tym, którzy od lat zaciekle walczą z szatanem o dusze dręczonych przez niego ofiar. Michael zostaje postawiony w sytuacji bez wyjścia. Sam musi przystąpić do walki ze złem. Czy ją wygra? A jeżeli tak, to jakim kosztem?

Opętanie przez diabła stało się tematem wielu horrorów. Najgłośniejszym z nich był „Egzorcysta” Williama Friedkina. Jednak „Rytuał” Mikaela Hafstroma, podobnie jak „Egzorcyzmy Emily Rose” Scotta Derricksona, nie jest horrorem. Wykorzystuje jedynie niektóre elementy tego gatunku. Mamy w nim do czynienia ze zjawiskami nadnaturalnymi, ale to nie na nich i na sensacyjnych aspektach egzorcyzmów skupia się uwaga reżysera. Hafstrom nie nadużywa też efektów specjalnych, chociaż pokazuje zjawiska mogące przerazić widza.

Film opowiada o pełnej zakrętów drodze do Boga młodego człowieka, który w seminarium znalazł się raczej przypadkowo, i o walce pomiędzy zwątpieniem i nadzieją, jaka toczy się w jego duszy. Na uwagę zasługują interesująco przedstawione postaci egzorcystów, szczególnie ojca Lucasa w rewelacyjnej interpretacji Anthony Hopkinsa. To postać niezwykle skomplikowana, owiana aurą tajemnicy, której zarówno Michael, jego uczeń, jak i widz długo nie potrafią rozszyfrować. Hafstrom podszedł do budzącego ogromne zainteresowanie tematu, przedstawionego najczęściej w tonie taniej sensacji, w sposób niezwykle poważny i wyważony.

Rytuał, reż. Mikael Hafstrom, wyk.: Anthony Hopkins, Colin O’Donoghue, Alice Braga, Ciaran Hinds, Rutger Hauer, USA 2011

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza