Nowe informacje o stanie premiera Fico: walczy o życie

Lekarze wciąż walczą o życie słowackiego premiera Roberta Fico; jego stan jest bardzo poważny - powiedział minister obrony Robert Kaliniak podczas konferencji prasowej w środę wieczorem. Fico został postrzelony w środę po wyjazdowym posiedzeniu gabinetu.

Postrzelony przez zamachowca premier Słowacji Robert Fico wciąż przechodzi operację w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy - poinformował na wieczornej konferencji prasowej słowacki minister obrony Robert Kaliniak. Z kolei minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok stwierdził, że zamach prawdopodobnie był motytowany politycznie. - Napastnik podjął decyzję o ataku (na premiera Roberta Fico) krótko po wyborach prezydenckich, podejrzewamy motywy polityczne  - poinformował Estok.

Do ataku doszło po wyjazdowej sesji rządu w miejscowości Handlova w Kraju (odpowiednik polskiego województwa) Trenczyńskim. Strzały padły, gdy Fico wyszedł przed Dom Kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu, i witał się z ludźmi. Z czterech lub pięciu strzałów jeden dosięgnął szefa słowackiego rządu.  Świadkowie mówią o plamach krwi na ciele premiera. Natychmiast po ataku ochrona zabrała Ficę do samochodu i ruszyła w kierunku szpitala.

Źródła rządowe, na które powołują się media słowackie mówią, że życie premiera jest zagrożone. "Najbliższe godziny będą decydujące" - napisano na profilu premiera w mediach społecznościowych.

Szef słowackiego rządo został przewieziony do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, gdyż transport do oddalonej o 150 km Bratysławy trwałby zbyt długo.

Jak informują słowackie media, podejrzany o atak mężczyzna został zatrzymany przez policję. Według medialnych doniesień, sprawca ataku na premiera Słowacji to 71-letni Juraj Cintula, pisarz i założyciel klubu literackiego "Duha".

Prezydent Słowacji Zuzana Caputova skomentowała to, co wydarzyło się w Handlovej używając określenia "brutalny atak".

 

« 1 »