Pakt migracyjny - czy obawy są słuszne?

Pakt migracyjny budzi emocje. O tym co wprowadza, a także jakich kwestii nie rozwiązuje opowiada dr Michał Matlak, politolog.

Karol Białkowski: Czym w ogóle pakt migracyjny jest i dlaczego tak długo trwały prace nad jego przygotowaniem i uchwaleniem?

Dr Michał Matlak: 
Pakt migracyjny to kompleksowa próba rozwiązania problemu nielegalnej migracji. Do tej pory państwa europejskie miały różne procedury rozwiązywania takich kwestii. W związku z tym, że działały one słabo, zdecydowano, by zająć się tym problemem na poziomie europejskim. Naciskały na to głównie kraje południa Europy, które mają największy problem z migrantami, którzy przepływają do nich przez Morze Śródziemne. To nie jest oczywiście jedyna grupa państw, ale o nich zdecydowanie jest najgłośniej. Ta propozycja została złożona w 2016 roku, ale nie wszystkie kraje takich rozwiązań na poziomie centralnym chciały z obawy przed tym, co w pracach nad paktem było najbardziej kontrowersyjne, czyli przymusowej relokacji. To dotyczyło głównie krajów Grupy Wyszehradzkiej, choć nie tylko.
Pakt stał się bardzo gorącym politycznym tematem i znalazł się w centrum debaty politycznej w większości krajów Unii. Podnoszono m.in. problemy tożsamościowe związane z obawami społeczeństw, że wraz z większą liczbą migrantów będzie musiał zmienić się sposób życia obywateli.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.