Pięciodniowe uroczystości w 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino

W dniach od 17 do 21 maja we Włoszech odbędą się polsko-włoskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa oddadzą przedstawiciele władz obu krajów. Obecny będzie prezydent Andrzej Duda.

Cykl wydarzeń na Monte Cassino i w pobliskich miejscowościach poprzedzi 16 maja konferencja historyczna w Instytucie Polskim w Rzymie pod hasłem "2. Korpus Polski we Włoszech 80 lat później", zorganizowana przez Fundację Rzymską im. Janiny Zofii Umiastowskiej. Obecni będą: ambasador RP we Włoszech i córka dowódcy 2. Korpusu - Anna Maria Anders, a także włoscy dziennikarze i naukowcy, działacze i nauczyciele polonijni, przedstawiciele polskich instytucji.

W debacie udział wezmą córki i synowie żołnierzy armii Andersa: Cristina Gorajski, córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Marta Herling, Krystyna Jaworska, Pietro Rogacien i Witold Zahorski.

Zaprezentowane zostanie specjalne wydanie publikacji "Działania 2. Korpusu we Włoszech".

Całodniową sesję zakończy projekcja filmu "Czerwone maki" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza w kinie na rzymskim Piazza Cavour.

Ramowy program obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino ogłosił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zostaną one zainaugurowane w piątek 17 maja po południu w miejscowości Piedimonte San Germano w stołecznym regionie Lacjum. Odbędzie się tam uroczystość przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich. Miasteczko to zostało wyzwolone przez polskich żołnierzy 25 maja 1944 roku podczas walk o masyw, już po zdobyciu wzgórza klasztornego.

W sobotę 18 maja, w 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino, na Polskim Cmentarzu Wojennym na wzgórzu, u stóp opactwa benedyktynów, rozpocznie się o godzinie 16.00 polowa msza święta połączona z odczytaniem apelu poległych oraz ceremonią złożenia wieńców i kwiatów. Obecni będą: prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu, Wojska Polskiego oraz władz Włoch. W mszy udział weźmie kilka tysięcy osób, wśród nich rodziny kombatantów, reprezentanci Polonii i harcerze.

W niedzielę 19 maja po południu w mieście Cassino odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Dzień później, 20 maja, także w Cassino złożone zostaną kwiaty przed popiersiem generała Andersa.

Następnie uroczystości odbędą się w miejscowości Acquafondata, przez którą w czasie walk o Monte Cassino przebiegała jedna z dwóch dróg zaopatrzenia dla 2. Korpusu Polskiego. Założono tam jeden z dwóch polowych cmentarzy polskich żołnierzy. Ich szczątki zostały później przeniesione na cmentarz na Monte Cassino. W miasteczku znajduje się pomnik upamiętniający poległych i pochowanych pierwotnie tam uczestników walk.

W ostatnim dniu uroczystości, we wtorek 21 maja, w San Vittore del Lazio odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem żołnierzy 2. Korpusu. Delegacje udadzą się też do Mignano Monte Lungo na cmentarz, na którym pochowani są włoscy żołnierze polegli podczas kampanii po przyłączeniu się Italii do sił sprzymierzonych we wrześniu 1943 roku.

 

« 1 »