Zapisane na później

Pobieranie listy

Kanał za kanałem

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję kolejnemu kanałowi tematycznemu Telewizji Polskiej. Będzie nim TVP Film, a jego szefem został Jerzy Kapuściński.

W telewizji - Edward Kabiesz

|

GN 42/2006

dodane 16.10.2006 12:50

„Chcemy, by TVP Film stał się miejscem spotkania widzów zainteresowanych najlepszym kinem polskim i światowym, ale także otwartym na dobre kino popularne. Kanał ma rozpocząć działalność w kwietniu przyszłego roku” – mówi Kapuściński.

W TVP Film będzie można oglądać zarówno filmy polskie, jak i zagraniczne. Znaczną część czasu antenowego mają zająć zapomniane dziś często polskie filmy telewizyjne – zarówno te realizowane w ostatnich latach, jak i te klasyczne, pochodzące z lat 60. i 70. Znajdą się wśród nich dzieła najwybitniejszych polskich reżyserów – Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Zanussiego, a także najmłodszych twórców polskiego kina, którzy debiutowali w ostatnich latach.

W programie TVP Film znajdą się wszystkie fabularne filmy kinowe zrealizowane z udziałem TVP po 1989 roku oraz najciekawsze telewizyjne dokumenty, animacje i krótkie metraże. Ten repertuar uzupełniony zostanie przez filmy zagraniczne – głównie klasykę światowego kina. Widz TVP Film będzie miał szansę na co dzień obcować z szeroko rozumianą kulturą filmową, gdzie mieszczą się zarówno klasyczne arcydzieła, jak i najnowsze utwory kina europejskiego i światowego. W TVP Film powstaną programy poświęcone sztuce filmowej – zarówno w wymiarze informacyjno-publicystycznym, jak i historycznym.

Kanał będzie nie tylko prezentował filmy, ale zostanie także współproducentem debiutów fabularnych, dokumentalnych i animowanych młodych polskich reżyserów w ramach projektów „30 minut” i „Pierwszy dokument”.

W chwili obecnej jedynym emitującym program kanałem tematycznym telewizji publicznej jest TVP Kultura. W ciągu kilku miesięcy pojawią się kolejne, w tym Sport oraz dokumentalno-historyczny Historia i Rozrywka. TVP Rozrywka uzupełni ofertę Kultury, prezentując wybór „szlachetnych” programów rozrywkowych: od „Spotkań z balladą” do „Turnieju młodych kabaretów”. Znajdzie się tam i Kabaret Starszych Panów, i Kabaret Mumio, piosenka literacka, np. Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej. Zobaczymy tam również komedie, zarówno filmowe, jak i te z klasyki teatru telewizji, które wyprodukowała Telewizja Polska.
Edward Kabiesz

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza