Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rubel na pokuszenie

Wojna może zrujnować rosyjską gospodarkę, a tymczasem Francuzi zachęcają do inwestowania… w ruble. Mimo sankcji rosyjska waluta ma się całkiem dobrze. W tym szaleństwie jest metoda?

Francuzi, pomimo trwającej wojny, nie tylko nie wyprowadzili większości swoich firm z kraju agresora, ale wręcz zachęcają siebie nawzajem do inwestowania w rosyjskiego rubla. W ofertach można przebierać do woli. Moskiewski Bank Kredytowy? Proszę bardzo, oferta „All inclusive – maksymalny dochód online”. Oprocentowanie – do 8,25 proc. w skali roku. Gazprombank? Jak najbardziej – oferta „Perspektywa” z oprocentowaniem do 7,30 proc. Jest też oferta w Rosyjskim Banku Rolnym, Sbierbanku i wielu innych. Wszystkie te programy inwestycyjne zachwalają autorzy analiz, jakie pojawiają się na francuskich stronach ekspertów finansowych od paru miesięcy. Jak to pogodzić z faktem, że rosyjska gospodarka w dłuższej perspektywie może popaść w ruinę na skutek częściowej izolacji gospodarczej i ciągle dziurawych, ale jednak dotkliwych sankcji? I żeby nie było zbyt łatwo, od razu dodajmy pytanie: czy to na pewno sankcje będą miały wpływ na zapaść rosyjskiej gospodarki?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny