Zapisane na później

Pobieranie listy

Stop starym samochodom

Europa. Coraz więcej europejskich miast zakazuje wjazdu nieekologicznym samochodom. Takie przepisy obowiązują już w Londynie i Mediolanie, a od 1 stycznia w trzech niemieckich miastach: Kolonii, Berlinie i Hanowerze.

W świecie - oprac. Tomasz Rożek

|

GN 02/2008

dodane 14.01.2008 09:44

Kierowcy chcący korzystać w Kolonii, Berlinie i Hanowerze z pojazdu, będą musieli umieścić na jego frontowej szybie naklejkę, której kolor będzie informował o ilości produkowanych przez ich samochód spalin. Naklejki będą miały kolory zielony, żółty i czerwony, a wymienione miasta zostaną podzielone na strefy. Do centrów miast będzie można wjechać tylko z zieloną naklejką.

Za wjazd do niedozwolonej strefy kierowcom grozi mandat w wysokości 40 euro. Przepis dotyczy także samochodów z zagranicy. Celem akcji jest wyeliminowanie (lub zmodernizowanie) starych samochodów oraz zmniejszenie natężenia ruchu. Jeżeli nowe przepisy okażą się skuteczne, do końca 2008 roku chce je wprowadzić aż 20 niemieckich miast.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka