Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Reaktor atomowy wygaszony

KOREA PŁN. Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdzili, że Korea Północna wygasiła reaktor atomowy w Jongbion.

Dobę wcześniej o zamknięciu ośrodka poinformowany został amerykański Departament Stanu. Dyplomaci z oficjalnymi reakcjami czekali, aż informacja zostanie potwierdzona przez grupę wysłanych do Korei obserwatorów.

Zamknięcie ośrodka jądrowego jest pierwszym etapem realizacji wielostronnego porozumienia, jakie zostało zawarte 13 lutego pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową, Japonią, USA, Chinami i Rosją. W zamian za zaprzestanie pracy nad bombą atomową, komunistyczna Korea dostanie w sumie milion ton paliwa.
Jongbion jest głównym kompleksem atomowym w komunistycznej Korei.

Społeczność międzynarodowa obawia się, że tam właśnie produkowany był pluton do bomby jądrowej. Obawy te wzmogła eksplozja, do jakiej doszło w Korei dziesięć miesięcy temu. Część ekspertów uważała, że była to podziemna próba jądrowa. Zamknięcie kompleksu Jongbion to pierwszy krok do likwidacji militarnego programu jądrowego Korei Północnej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka