Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Śmielej!

A może zamiast jęczenia i przedstawiania Bogu pobożnej „książki skarg i zażaleń” spróbujesz tego? Skoro Sam o to prosi?

Znajomi postanowili sprzedać dom. I zrobili najgłupszą rzecz z możliwych: wyjechali na wakacje i dali mi klucze do mieszkania, mówiąc: „Marcin, zrób to za nas. Dajemy ci pełnomocnictwo”. Spakowali manatki, spacyfikowali dzieci i naiwni ruszyli na Mazury. Nie wiedzieli, że kompletnie nie potrafię się targować i nie wyjdą na tym korzystnie (cudem będzie, jeśli nie pójdą z torbami).

Dobra, wymyślam. To sytuacja hipotetyczna. Chodzi o to, by załapać schemat myślenia.

Od niedzieli chodzi za mną zdanie kończące wówczas Liturgię Słowa. „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał, aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje”.

Olek Bańka, z którym spotkałem się na gliwickiej konferencji o uzdrowieniu zwrócił mi uwagę na to, że grecki oryginał „​en tō onomati mou” to nie tylko „w imię moje”, ale i „w moim imieniu”.

Rozumiecie już opowieść o sprzedaży domu? Syn Boży w swej niezachwianej wierze w ludzi, zaprasza nas do odważnej modlitwy. Do tego, byśmy prosili „w Jego imieniu”. Mówi: „Daję wam pełną władzę, pełnomocnictwo, plenipotencję, autorytet. Przedstawcie wasze prośby Ojcu, zaznaczając na wstępie, że robicie to w Moim imieniu”.

To zupełnie zmienia punkt widzenia, nie sądzicie? Zamiast pobożnego jęczenia możemy skorzystać z tego, że „w Nim mamy śmiały przystęp do Ojca”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza