Zapisane na później

Pobieranie listy

Narodowe zwierciadło

Trzeba być geniuszem, by ze strzępów rozmów wyrywanych z barwnego tanecznego kłębowiska ułożyć taki dramat jak „Wesele” – w którym naród zobaczy siebie jak w zwierciadle. I będzie się w nim przeglądać przez kolejne dziesiątki lat.

Szymon Babuchowski

|

GN 47/2020

dodane 19.11.2020 00:00

Równo 120 lat temu w podkrakowskiej wsi Bronowice miało miejsce wesele, które na trwałe zapisało się w historii polskiej literatury. Poeta Lucjan Rydel poślubił chłopkę Jadwigę Mikołajczykównę. To, co jeszcze kilka dekad wcześniej uchodziłoby za mezalians, w okresie Młodej Polski nie dziwiło wcale. Przeciwnie: ówczesna inteligencja, znudzona jałową egzystencją w mieście, coraz bardziej fascynowała się życiem wiejskim – jego witalnością, bliskością natury, folklorem. Przejawem tego zainteresowania, nazywanego czasem „chłopomanią” albo „ludomanią”, stały się także coraz częstsze małżeństwa łączące ludzi z dwóch, wydawałoby się, oddalonych od siebie grup społecznych. Przed Rydlem w taki związek wstąpił m.in. malarz i grafik Włodzimierz Tetmajer, który poślubił siostrę Jadwigi – Annę Mikołajczykównę. To właśnie w dworku Tetmajerów odbyło się wesele, które zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego do napisania wybitnego dramatu.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego