Nowy numer 13/2024 Archiwum

85 kilometrów prawdy

Czy Pius XII przedostawał się do żydowskich dzielnic, by pomagać ich mieszkańcom? Jak naprawdę wyglądał proces templariuszy i Galileusza? O czym pisała do papieża tuż przed śmiercią Maria Stuart? Tajne Archiwum Watykańskie wyjaśnia mnóstwo tajemnic.

Już sama nazwa Tajne Archiwum Watykańskie (Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum) wywołuje dreszczyk emocji. Niepotrzebnie. Tajemnicze słowo secretum oznacza bowiem to, co „prywatne, osobiste”, a nie chęć ukrycia czegoś za wszelką cenę przed niepożądanym wzrokiem. Nic dziwnego, że cztery miesiące temu papież Franciszek postanowił zmienić nazwę instytucji na Apostolskie Archiwum Watykańskie, zachowując jednocześnie jej tożsamość.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza