Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wytnij to zdanie z Ewangelii

Zjedz co podadzą, ale nie uzdrawiaj chorych. Po co się niepotrzebnie narażać?

Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże
Łk 10, 8-9

Dla bezpieczeństwa: wytnij część tego zdania z Ewangelii. Jedz, co ci podadzą, ale nie uzdrawiaj chorych. Po co niepotrzebnie narażać się na hejt, szyderkę, komentarze zatroskanych o czystość doktryny i złośliwe filmiki na youtube?
Jednego możesz być pewien: jeśli zdecydujesz się poważnie potraktować te słowa i nie doszukiwać się w nich jedynie pobożnej metafory, jeśli zapragniesz radykalnie żyć Ewangelią, prędzej czy później (raczej prędzej) spotkasz się z „reakcją starszych braci”.
To mechanizm stary jak świat, przerabiany od żłobka do nagrobka, spotykany w większości podstawówek nad Wisłą. Ci, którzy sami się boją, muszą znaleźć sobie „chłopca do bicia” i zasłonić nim swój lęk, przerażenie, niewiarę, kompleksy.
To właśnie spotkało Dawida, który stanął przed królem Izraela w gotowości walki z Goliatem. Nie usłyszał owacji na stojąco, żadnych duszpasterskich „ochów” i „achów”. Napotkał mur szyderstwa. Ze strony najbliższych, co zabolało podwójnie.
Starsi bracia zareagowali agresją. Ponieważ żyli w poczuciu porażki i nie zamierzali wprowadzić w życie okrzyku: „Stand up and fight” całą frustrację wyładowali na najmłodszym. „Po co tutaj przyszedłeś? Komu zostawiłeś swoje owce?” (wyczuwacie tę troskę o porzucone stado?). Eliab wybuchł: „Przybyłeś tu, aby tylko przypatrzyć się walce” (1Sm 17, 28).
Na szczęście Dawid doskonale znał dyskografię Wojciecha Młynarskiego. I zrobił swoje.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza