Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Krew się burzy

Niewiele wiemy o ziemskim życiu św. Januarego. On sam natomiast chce nam chyba powiedzieć coś ważnego o życiu przyszłym.

Metropolita Neapolu kard. Crescenzio Sepe otworzył sejf i wyjął z niego złoty relikwiarz, podobny do naczynia, w którym przechowuje się konsekrowaną Hostię, przeznaczoną do wystawienia w monstrancji. Był poranek 19 września 2018 roku, liturgiczne wspomnienie św. Januarego. Krew świętego, znajdująca się w szklanych ampułkach wewnątrz relikwiarza, już była płynna. To się dzieje od wieków – w dniu śmierci świętego (choć o różnych porach) następuje niewytłumaczalne zjawisko: substancja ze stanu stałego przechodzi w płynny. Zmienia wtedy barwę i objętość zupełnie tak, jak się to dzieje ze świeżo rozlaną krwią. Czasem krew zaczyna się burzyć i pienić, czasem zachowuje się nieco „spokojniej”. Nie ma przy tym znaczenia temperatura panująca w katedrze, bo zmiana stanu skupienia krwi następuje zarówno podczas upałów, jak i wtedy, gdy panują zimowe chłody. Ten sam fenomen zdarza się często także w pierwszą niedzielę maja – w rocznicę przeniesienia relikwii, i 16 grudnia – na pamiątkę ocalenia miasta w czasie wybuchu Wezuwiusza. Władze kościelne zwracają jednak uwagę, że nie dzieje się to automatycznie. Na przykład w 1976 roku, gdy relikwie przez osiem dni były wystawione na widok publiczny, pomimo żarliwej modlitwy tłumu nic się nie wydarzyło. „Cud św. Januarego” nie zaistniał. Z kolei w maju 1991 r. krew zmieniła swój stan skupienia dopiero 47 godzin po wystawieniu.

Dostępne jest 24% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka